110 Numara Karmaşası

Armutlu mu, Sanayi mi?

  • Öğretmenevi, Armutlu, Baltacık…

Sanayiye gider mi?

  • Armutlu, Baltacık…

Armutlu’ya mı gidiyorsunuz?

  • Sanayi, Yeni Hastane…

Hatay Büyükşehir Belediyesi Denetimli Toplu Taşıma Aracı 110 numaralı hat üzerinde çalışan her şoför arkadaşımız o gün içerisinde sayısız kez bu sorulara maruz kalıyor ve cevaplıyor. Aynı şekilde binen yolcular da mecburen soruyor.

Peki bu soruları neden soruyor? Nerede soruyor?

Baltacık istikametinden hareket eden otobüs Gündüz caddesinden ilerliyor oradan Atatürk caddesinden devam ediyor, sonrasında Yavuz Selim caddesinden Balıkçılar pazarı kavşağına kadar gidiyor. Oradan yolcularını aldıktan sonra tekrar Yavuz Selim caddesinden ters istikamette Orman Dairesine doğru gelip oradan da Atatürk caddesinden Antakya Küçük Sanayi sitesine doğru ilerliyor. Sanayi sitesi 3.inişten 8.caddeye vardıktan sonra Güzelburç mahallesine doğru yöneliyor ve yeni hastaneye kadar gidiyor. Hasta yolcular için uzun ve çekilmesi zor bir işkence… Sanayide çalışan işçiler için de güzergahı sadece 3.iniş ve 8.caddeye yakın olanlar için elverişli, diğerleri için maalesef uzak kalıyor.

Dönüş için de az önce yazdığım güzergahın ters halini düşünün… Ancak her iki yönde ortak olan ve asıl karmaşanın olduğu güzergâh aynı. Her iki yönden gelen 110 numaralı otobüs Yavuz Selim caddesinden ilerleyip balıkçılar pazarı kavşağına kadar geliyor ve ters yönde tekrar devam ediyor. Doğal olarak yolcular aynı numara olan otobüsün Armutlu-Baltacık yönüne mi? Yoksa Yeni Sanayi-Hastane yönüne doğru gittiğini anlamak için şoföre sormak zorunda kalıyorlar.

Peki bu karmaşa nasıl giderilir? Bu konuda uzman değilim, ancak daha önce 10 numara olarak hizmet veren otobüslerin hattıyla birleştirilip Baltacık-Gündüz Caddesi, Köprü-İstiklal Caddesi, Yavuz Selim Caddesi-Atatürk caddesi ve oradan da Yeni Sanayi, Güzelburç-Yeni Hastane olarak tekrar düzenlenebilir. Dönüşü de tam tersi.

En azından biz yolcular her binişimizde “ne yöne gidiyorsunuz” sorusunu sormayız. Şoförler de sabahtan akşama kadar aynı sorulara cevap vermek zorunda kalmazlar. Yolculuk yaparken kaç defa tanık oldum. Yolcu, sormadan kartını okutuyor, ama otobüs yolcunun ters istikametinde gittiği için okuttuğu ücret yanmış oluyor ki; böylesi durumlarda tartışmalara da sebebiyet vermektedir.

Bu konudan sorumlu sayın yetkililerimiz umarım bu karmaşayı ortadan çıkartacak bir çareyi en kısa zamanda bulurlar. Hepinize iyi yolculuklar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube