‘14 Şubat Sevgililer Günü’nde anlamlı kampanya!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Hatay Eczacılar Odası Başkanı Sedat Sedat Aközcan ile Kızılay Hatay Şube Başkanı Ş. Kudret Özbakış, kan bağışı ve kök hücre bağışı kampanyasına duyarlılık göstererek katılan ve destek veren Eczacılara, siyasilere dernek başkanlarına ve vatandaşlara teşekkür ettiler.

Aközcan, yaptığı basın açıklamasında, “Kök hücreler, yaşam boyu kendi kendini yenileyerek olgun hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahip hücrelerdir. Gerek olduğu zaman kendilerinden sonraki hücrelere farklılaşarak, hücrelerin gelişimini, olgunlaşmasını ve çoğalmasını sağlarlar. Bağışçı olmak isteyen bir kişi 28 ile 50 yaş aralığında olmalıdır.

Kök hücre bağışçısı olmak için; Başvuru sonrası bir bilgilendirme görüşmesi yapılır. Eğer kişi bağışı kabul ederse, Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalayarak bu bağışı resmi olarak onaylaması istenir ve ardından üç tüp kan örneği alınır. Türk Kızılayı tarafından kan örnekleri alınır ve eğer enfeksiyöz hastalıklar açısından test sonucu negatif ise kan örneği doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır. Kök hücre nakline ihtiyaç duyan hastaların doku örneklerinin uyuşması ile yeni hayatlar canlanır” dedi.

Aközcan, Kızılay Hatay Şubesi Başkanı Ş. Kudret Özbakış ile kan bağışında bulunanlar ile bir süre sohbet ederek örnek duyarlılığa ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube