‘14 Şubat’ı yani sevgililer gününü kutlamıyoruz!’

GÜLŞAH DÖNMEZ

İskenderun Kadın Platformu, 14 Şubat Sevgililer Günü’nün kapitalist sistemin tüketim için özendirildiği günlerden biri olduğunu bildirdi.

Kadın Platformu, gazetecilere yaptıkları basın açıklamasında, “Erkek egemen sistemin ara sıra bize uzattığı allı güllü özel günlerden bir tanesi de 14 Şubat Sevgililer Günü.  Bize özellikle kapitalist sistemin piyasasının; tüketim kültürünün özendirildiği günlerden biri. Erkek egemen sistem tarafından bize bir nefes durağı olarak sunuluyor. Tüm sene boyunca tek bir gün için hazırlıklar yapılıyor, hediyeler alınıyor. Kadınlar açısından da maalesef bu bir gün tüm sene boyunca bekleniyor. Fakat biz biliyoruz ki eşitlik yoksa aşk da yoktur. Ülkemiz açısından yıllardır mücadele ettiğimiz erkek şiddeti ve neoliberal sistem biz kadınları aldatmaya çalışıyor. Bugüne kadar aldatmayı başarmış olabilirler, biz sevdanın ve aşkın bu olmadığını biliyoruz. Bize anlatılan masalları kabul etmiyoruz.

14 Şubat Sevgililer Günü’nü aşkın günü olarak ilan edildi, “Fakat bizim hatırlatmamız gereken bir takım konular var. Sevgili olmak istemediği için, evlenmek istemediği için öldürülen, ‘hayır’ dediği için cezalandırılan, hediye sepetlerinden bir hediye seçmeyen, o günün ne olduğunu bilmeyen, özel organizasyonlarına katılamayan kadınlar var memlekette.

Aşk ve sevgi bahanesiyle, baskı ve şiddetle iç içe yaşarken, hangi hediye bunları unutturabilir? ‘Kendisinden ayrılmak istedi’ diye, sevgililik teklifini reddetti diye günde 3 kadının öldürüldüğü, taciz ve tecavüz, kadın cinayeti davalarında “Seviyordum öldürdüm,” diye savunma yapan erkeklere haksız tahrik indirimi uygulanan bu topraklarda; aslında sevginin değil, alışveriş çılgınlığının günü olan 14 Şubat’ı yani sevgililer gününü kutlamıyoruz. Şiddetin gerekçesinin sevgi olduğunu kabul etmiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube