160 TL’ye de 15 TL’ye de balık var!

ALİ ATASOY

İskenderun Balık pazarında yılların balıkçısı Nihat Güneş, tezgahları süsleyen balıkların fiyatlarına göre her bütçeye göre müşterisi olduğunu söyledi.

İskenderun Körfezi’nin en değerli su ürünleri canlısının Jumbo karides olduğunu ve kilosunun 160 TL’den müşteri bulduğunu belirten Nihat Gümüş, “Tezgâhlarımız bu sezon bereketli, her fiyata, her bütçeyle göre balık var. Fakiri de zengini de ona göre tercihini yapıyor” dedi.

JUMBO’NUN KİLOSU 160

Güneş, karides avcılığının kum altında yaşadığından ağlarla taranması sonucu yakalandığını ve çoğunluğunun ihracata gittiğini ifade etti.

Yedi veya dokuz Jumbo karidesin bir kilo geldiğini ve 160 liradan satıldığını aktaran Güneş, “Gramajı düşen karidesin fiyatı düşüyor. 22 tanesi bir kilo gelen karides de 100 liradan satılıyor. Çim çim değimiz en çok avlanan karides de 15-20 lira arasında gidiyor. Körfezimizde çıkan kaya balığı ve Barbun da muskar, Kaya balığımız 50-70 TL arasında müşteriye gidiyor. Barbun balığımızda büyüklüğüne göre 20 liradan 50 liraya kadar alıcı buluyor. Akya, lüfer, mezgit, çupra levrek bunlar da sezonumuzun balıkları 15 liradan başlıyor 50 liraya kadar fiyatı yükseliyor. Her bütçeye göre balık var. Her kesimden insanımız bu balıkları talep ediyor. Gümüş balığı çok tutuluyor her mevsim tezgâhları süsler” şeklinde konuştu

HER TEKNEDEN ALIM YAPIYORUZ

Trollerin denize bıraktığı ağlarda beş on kasa arasında az bir balık ile döndüklerini ve maliyetlerin yüksek olduğunu hatırlatan Nihat Güneş, “Biz tezgahımıza balık koymak için her tekneden alım yapıyoruz. Denizde balığın artması için beş sene avcılığı durdururum. Balıkçının geçimini sağlayacak desteği veririm. Ondan sonra denizimiz bollaşır bereketlenir” diye konuştu.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube