185 film gösterilecek!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Ansam Kültür Derneği tarafından yapılan açıklamada; günümüzün koşullarından gelişen sebeplerden dolayı festival tarihini 21 – 27 Aralık 2018 olarak güncellendi.

21 – 27 Aralık 2018 tarihleri arasında Ansam Kültür Derneği & Fotofilm Sanat Merkezi tarafından düzenlenecek,  Antakya 6. Uluslararası Film Festivali, Türk Sineması’nın gelişmesine ve eserlerinin tanıtılmasına katkı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca festival yerel halkın sanatsal etkinlikler yoluyla, sanatçılar ve eserleriyle buluşması; sinemanın yaygınlaşması ile Türk Sineması’nın yeni filmler üretmesi ve seyircisiyle buluşması anlamında da son derece büyük öneme sahip.

Antakya 6. Uluslararası Film Festivali’nin uzun metraj, Belgesel ve Kısa film finalistleri festival jürisi tarafından belirlendi. Festival filmleri özel gösterimlerle festivalin temasına uygun “Birlikte Yaşamak” Temasıyla sinemaseverlerin huzuruna çıkmaya hazır.  Festival kapsamında 185 adet film gösterilecek, gösterilecek filmlerin oyuncuları ve yönetmenlerinden oluşan yaklaşık 120 Konuk sanatçı katılacak.

Antakya 6. Uluslararası Film Festivali’ne bu yıl 41 Ülkeden 350 kişi başvuru yaptı. İran, Portugal, Georgia, United States, Mexico, Spain, Bangladesh, India, Azerbaijan, Turkey, Syrian, Russian, Iraq, Italy, Saudi Arabia, Japan, United Kingdom, France, China, Brazil, Egypt,  Tanzania, Germany, Moldova, Canada, Australia, Albania(Arnavutluk), Ireland, Pakistan,  Greece, India, Korea, Romania, Thailand, Argentina, Belgium, Yemen, Palestine, Doğu Berlin,… Gelen filmlerden seçilen yarışmacı ve özel gösterim filmleri Antakya, İskenderun ve Samandağ’da ücretsiz olarak gösterime sunulacak.

Film festivalleri de bir yandan insanların düşünce, tasarım, deneyim ve hikâyelerinin sonucu ortaya çıkan filmler aracılığı bir yandan da fiilen bir araya getirmesiyle çok önemli ve değerlidir.” …Sanat ve sinema bu dostluk ve barışın aracı olmalıdır.” Sözleriyle aktarırken festivalin ödül töreninin 21 Aralık 2018 Cuma akşamı gerçekleştirileceğinin bilgisini verdi. “

Antakya 6. Uluslararası Film Festivalinin açıklanan finalist filmleri ise şöyle:

Antakya 6. Uluslararası Film Festivali Uzunmetraj Finalistleri

AFREEN / Aashish Chanana  / Canada

BABA NERDESİN KAYBOLDUM / Ahmet Karaman / Turkey

BENİM KÜÇÜK SÖZLERİM / Bekir Bülbül  / Turkey

BORÇ / Vuslat Saraçoğlu / Turkey

ELVİS WALKS HOME / Fatmir Koçi / Albania

GÜVERCİN / Banu Sıvacı / Turkey

LOCMAN / Şükrü Alaçam  / Turkey

Pictures of Lily / Mark Banks / United Kingdom

ROBİN / Toby Schmutzler, Kevin Schmutzler /  Germany

SCHNEEFLÖCKCHEN (SNOWFLAKE) / Adolfo J. Kolmerer / Germany

Sgt Stubby – An Unlikely Hero / Richard Lanni / Canada

SİNGLE PALM TREE / PUTHIYAVAN RASIAH / United Kingdom

SUÇ UNSURU / Süleyman Arda Eminçe / Turkey

UNS / Singh Sahab / India

Antakya 6. Uluslararası Film Festivali Belgesel Finalistleri

A Concerte Cinema (Un Cine En Concerto) / Luz Ruciello / Argentina

A Piece of Germany / Ela Beken / Germany

Annemin Sinemaları / Cansel Karacan / Turkey

Barisfer / Yusuf Emre Yalçın / Turkey

Bıraktığın Yerden / Volkan Güney Eker / Turkey

Hayat Nöbeti / Peyami Sefa Altıntaş / Turkey

House of Glass / Filipe Martins / Portugal

Gurbetteki Yeşilçam / Kemal Çipe / Turkey

Kurbağa Avcıları / Batuhan Kurt / Turkey

The Sorrow of our House / Kirsten Gainet / Russian

Yüzleşme / Nejla Demirci / Turkey

Antakya 6. Uluslararası Film Festivali Kurmaca Kısa film Finalistleri

Ah Bir Ataş Ver / Gökhan Kaya / Turkey

Balık Kraker / Yiğit Evgar / Turkey

Breakfast Wine / Jordan James Hill / United States

Dunes / Rodrigue De Hults / French

Ezusteko Talka / Imanol G. Gurrutxaga / SPAIN

Her şey yolunda / Metehan Şereflioğlu / Turkey

Hikayeci / Anıl güldoğan / Turkey

İmparatorlukta Zor Bir Gün / Beste Yamalıoğlu / Turkey

Kazak / Simay Yaykır / Turkey

Kommando 1944 / Derek Quick / United States

Ronaldo / Recep Bozgöz / Turkey

Short Sell / Juan Arturo, Lara Caravantes / Canada

Spectrum / Igor Sadovski / Moldova, Republic of

Tahtakurusu / Tunahan Kurt / Turkey

Takas / Mehmet Kanadlı / Turkey

The Last One / Andrea Banjanin / United Kingdom

The Mandarin Tree / Cengiz Akaygün / Germany

Toprak / Onur Yağız / France

Vultur / Barış Fert / Turkey

Antakya 6. Uluslararası Film Festivali Deneysel Kısa Film Finalistleri

Ada / Sam Kia / Italy

Çözülme / Buğra Mert Alkayalar / Turkey

Dispassion / Isaac Ruiz Gastélum / Mexico

Popcorn / Milad Farajollahi / Iran

Silently, a Bloom…/ Richard Daniels / United States

The Red / Mohammadreza Keshavarz / Iran

The Velvet Abstract / James Hughes United Kingdom

The Bed and Street / Heather Frise, Mike Hoolboom / Canada

Antakya 6. Uluslararası Film Festivali Animasyon Kısa Film Finalistleri

Icons / Ronnie Cramer / United States

Mavi Yarın / Numan Ayaz / Turkey

Mogu and Perol / Tsuneo Goda / Japan

Neko No Hi  – Cat Days / Jon Frickey / Germany

Somnium / C. Surhay Kılıc, Fuat Degırmencı / Turkey

Substratae / Margie Kelk / Canada

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube