3.Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali hazırlıkları başladı!

ÖZKAN BAKKAYLI

Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan, 3.Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali hazırlıkları başladı.

  1. Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali kapsamında Festival Komitesi oluşturularak, Kaymakam Bülent Uygur Başkanlığında Komite ilk toplantısını gerçekleştirdi. Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Kaymakam Uygur, “İlçemizin tanıtımı açısından önemli olduğunu düşündüğümüz Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivalinin üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. Kaymakamlığımızca ve Belediyemizce Altınözü ilçemizin kalkınmasına yönelik birçok çalışmaya öncülük ediyoruz. Türkiye’de zeytin denince, Altınözü Zeytininin akla gelmesini istiyoruz. Zeytinin anavatanı Doğu Akdeniz’dir. Türkiye’de, her 10 zeytin ağacından 1’i Hatay’da yetişmektedir. Hatay’ın zeytin varlığı olarak en büyük ilçesi olarak, Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı’nın markalaşmasına katkı sağlamak amacıyla festivalimizi gerçekleştireceğiz. Altınözü’nün zeytincilikte önemli bir merkez olması göz önünde bulundurulduğunda, yapılacak festivalin İlçeye önemli katkıları olacak. İlçemizin önemli zenginliği olan zeytinciliğin bu festival ile ülke genelinde tanınmasını istiyoruz.” dedi.

26-27 Ekim 2018 tarihleri arasında yapılacak Festival programının ilk gününde, Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni ile başlayacak. Ardından, sezonun ilk zeytin hasadı gerçekleştirilecek. Programın devamında festival açılış proğramı, toplu açılış töreni, zeytinyağlı yemek yarışması, Canan Karatay ile sağlıklı yaşam söyleşisi gerçekleştirecek. Günün sonunda ise konser gerçekleştirilecek.

Festival Programının ikinci gününde,  Altınözü Zeytin Aba Güreşi müsabakaları ve Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından, Altınözü Zeytin Kupası Dağ Bisikleti Yarışları gerçekleştirilecek.

İlk toplantıda alınan kararlar doğrultusunda Komite üyelerinin festival hazırlıklarına başlama kararı alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube