5 ayda tamamlanacak

Antakya’da, “dünyanın ilk aydınlatılan caddesi” olarak bilinen Kurtuluş’ta restorasyon çalışmaları başlatıldı

AA

Antik Çağ’da Orta Doğu zenginlerinin alışveriş merkezi haline gelen ve geceleri de meşaleler kullanılarak aydınlatılan Kurtuluş Caddesi’nde (Herod Caddesi) restorasyon çalışmaları törenle başladı.

Paleolitik Çağ’dan bu yana tarihi ve doğal birçok güzelliğe sahip Antakya ilçesinde, “dünyanın ilk aydınlatılan caddesi” olarak bilinen Kurtuluş Caddesi’nin araç trafiğine kapatılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda Kurtuluş Caddesi’nde başlatılan sokak iyileştirme çalışmalarının ilk harcı Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından törenle atıldı.

Vali Doğan, yaptığı açıklamada, Kurtuluş Caddesi’nin önemli bir turizm değeri olduğunu söyledi.

Alternatif güzergahlar belirlenerek caddenin yayalaştırılması gerektiğini ifade eden Doğan, “Kurtuş Caddesi ile ilgili 22 Temmuz itibarıyla yayalaştırılması ile ilgili tüm siyasi partilerle ittifak halinde almış olduğumuz bir karar var. Bu karar çerçevesinde caddemizin yayalaştırılıp, halkımızın hizmetine sunulmasını arzu ediyoruz. Tarihi varlıklar ortada. Tarihi geçmişi bilinirken, böyle bir nimet varken, bunu yapmıyor olmak bence ayıptır.” şeklinde konuştu.

Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesinin bu yönde bir çalışması olduğunu aktararak, en kısa süre içerisinde bunun tamamlanacağını düşündüğünü kaydetti.

“Alternatif bir yol açarak, bu yolun yayalaştırılması önemli. Bunu başarabilirsek Hatay için önemli bir değeri ortaya çıkartmış oluruz.” ifadesini kullanan Doğan, Hatay’ın önemli değerlerini görünür hale getirmeyi amaçladıklarını aktardı.

Doğan, her iki tarafında tarihi Antakya evlerinin yer aldığı caddedeki yapıların, tarihi dokusu korunarak restore edileceğini vurguladı.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz da, “Medeniyetler beşiği tarihin şehre büründüğü ilçemiz Antakya’mızda, geçmişi gelecekle buluşturan bu projeye emeği geçenleri bu şehrin evlatları olarak asla unutmayacağız. Bilindiği üzere Antakya’mızın en önemli değerlerinden biri olan ve dünyada ilk ışıklandırılan cadde olarak kabul edilen Kurtuluş (Herod) Caddesi’ni tarihteki ihtişamına ve hak ettiği görünüme kavuşturmak amacıyla geçtiğimiz Temmuz ayında girişimlerde bulunduk. Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan tarihi yapıların restorasyonu için Değerli Milletvekillerimizin ve Sayın Valimizin destekleriyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İller Bankası Genel ve Bölge Müdürlükleri nezdinde görüşmeler ve çalışma toplantıları gerçekleştirdik. Ardından Projenin finansmanı için 5 Milyon TL’lik hibenin İller Bankası tarafından tahsisi sağlandı. Buna mukabil Bakanlıklar,  İller Bankası yetkilileri ve teknokratları şehrimize gelerek belediyemiz bürokrat ve teknokratları ile birlikte Kurtuluş Caddesi’nde tarihi ve tescilli yapılarda inceleme ve tespit çalışmaları gerçekleştirdi.

Medeniyetlerin beşiği tarihin şehre büründüğü ilçemiz Antakya’mızda, geçmişi gelecekle buluşturan bu projeye emeği geçenleri bu şehrin evlatları olarak asla unutmayacağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İller Bankası ve Antakya Belediyesi iş birliğiyle yürütülen çalışmaların 5 ayda tamamlanmasının planlandığı belirtildi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube