5 Temmuz Hatay’da kaderin değiştiği gün!

ÖZKAN BAKKAYLI

Kurtuluş savaşı sonrası 20 yılı aşkın süredir anavatan hasretiyle yanıp tutuşan Hatay’a 5 Temmuz 1938’de İskenderun’dan Türk Askerinin girişinin 81. Yıldönümü düzenlenen törenler ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başladı.

Albay Şükrü Kanadlı komutasındaki Türk Askerinin Hatay’a İskenderun’dan girişinin yıldönümü dün sabah Atatürk Anıt alanında gerçekleştirilen çelenk sunumu töreniyle kutlandı.

Törene İskenderun Kaymakam vekili Payas Kaymakamı Dr. Polat Kara, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Alparslan Kılıç, Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, İSTE Rektörü Prof. Türkay Dereli, Milli Eğitim İl Müdürü Kemal Karahan, Hatay Barosu Başkan Yardımcısı Av. Sevinç Çakıcı, askeri ve sivil erkan, Siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Kaymakamlık, Garnizon ve Belediye Başkanlığı çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından günün önem ve anlamını belirten konuşmayı Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı yaptı.

81 yıl önce Şükrü Kanadlı komutasındaki Türk Askerinin Hatay’a İskenderun’dan girişinin tarihi bir öneme sahip olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı, “5 Temmuz günü cesaretin azmin iradenin ve kahramanlığın timsali ve tarihi belgesi olmuştur. O gün umudunu ve özgüvenini tazeleyen halkımız varoluş iradesini kıracak hiçbir gücün olmadığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bugün de hep birlikte milletçe gelecek hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerlerken devraldığımız değerli mirası aynı yüksek ruh ve bilinçle koruyor birlik ve beraberliğimiz içinde yaşama beraberliğimizi devam ettiriyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube