6 ilçede 6 muhtar görevden alındı!

ALİ YOLCU

İlimiz Hatay’da terör örgütleriyle bağlantılı oldukları değerlendirilen 6 mahalle muhtarı görevden uzaklaştırıldı. Olayın duyulması üzerine büyük bir şok yaşandı. İsimleri bizde saklı olan muhtarlara hafta başında tebligat gittiği ve görevlerinden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Soruşturma bitene kadar görevden el çektirilen muhtarların soruşturma sonrasında verilecek nihai karar çerçevesinde görevlerine geri dönebilecekleri gibi ceza da alabilecekler.

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Gülcü, yaşanan gelişmeyi doğruladı ve duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Aynı zamanda Hatay Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Mahmut Gülcü, “Biz arkadaşlarımızın suçsuz olduğuna inanıyoruz. Soruşturma bitene kadar bizim gözümüz de suçsuzdurlar. Soruşturmayı yakından takip edeceğiz” dedi.

Türkiye genelinde 259 muhtarı aynı gerekçe ile görevden alan İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada “Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya irtibatı bulunduğu değerlendirilen, görevin niteliğiyle bağdaşmayan eylemleri olduğu görülen 103 köy muhtarı ile 156 mahalle muhtarı olmak üzere toplam 259 muhtar adli ve/veya idari işlemlerin tekemmülü ve hâlihazırda yürütmekte oldukları görevin hassasiyeti nedenleriyle haklarında nihai karar verilene kadar görevlerinde kalmalarının doğurabileceği telafisi imkânsız sonuçlar dikkate alınarak geçici bir tedbir olarak 442 sayılı Köy Kanunu ve 4541 sayılı Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanuna istinaden İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından görevden uzaklaştırılmıştır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube