7 yıl sonra gelen talep!

Hoşgörü, birlik ve beraberlik ortamı ile övünen Hatay ve Hataylıları mahcup edecek gelişmenin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen işlenen hata halen giderilemedi. Duruma tepki gösteren vatandaşlar işlenen hatanın ne zaman sonlandırılacağını sordu!

VEYSEL SAVAŞ

Antakya Balıkçılar Çarşısı civarında bundan tam 7 yıl önce kavşağa yerleştirilen hoşgörü heykelinin akıbetini yıllar sonra soran vatandaşlar, Heykelin avcunda ki üç dine ait simgelerin ‘Yerlerine geri konacak’ sözüne rağmen neden yerine konmadığını soruyor.

Avuçları göğe doğru açılan ve iki elden oluşan heykelin monte edilmesinden kısa bir süre sonra dönemin Antakya Belediyesi tarafından kaldırılmasını o günde, bugünde anlayamadıklarını belirten Antakyalılar, “Heykelden kim ve neden rahatsız oldu?” sorusunu sordular. Heykelin monte edilmesinden kısa bir süre sonra hiçbir açıklama yapılmadan ve resmi hiçbir gerekçe ortaya konmadan heykelin bir avcunda ki dünyaya eşlik eden diğer avuçta ki 3 semavi dine ait simgelerin çıkarılması üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen halen yerine konmadığını aktaran vatandaşlar, Hatay Büyükşehir Belediyesi sorumluluk Alanında olan heykel ile ilgili bir açıklama bekliyor..

Hatırlanacağı üzere bir gece yerlerinden sökülen objelerin yerine ‘Bir zeytin dalı’ konan simgelerin ne yapıldığı ise bilinmiyor.

KİM İSTEDİ?

Vatandaşlar 2012 yılına geri dönerek, “2012 yılında Balıkçılar Caddesindeki kavşağa herkesin gönlünü fetheden bir heykel kondu. Bir çift avuç; birinde dünya figürü, diğer elde Hristiyanların Haç sembolü, Müslümanların Ay-Yıldızı ve Yahudilerin Davud Yıldızı’nın bir arada bulunduğu adına hoşgörü denen heykel. Antakya’yı, Antakya’da ki yüzyıllardır süren kardeşliği tam da anlatan bir heykel. Neden kaldırıldı, ne oldu? Kim veya kimler istemedi? Bunun açıklaması yapılmalıdır” dediler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube