8 yıl geçti ama hiçbir açıklama yok!

ÖZKAN BAKKAYLI

2012 yılının başlarında dönemin Antakya Belediyesi tarafından monte edilen ve büyük beğeni toplayan hoşgörü heykelinin iki tarafa açılmış ellerinden çalınan kardeşlik manzarası halen ortada yok. Dönemin Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın ‘Daha sonra yerlerine monte edilecek’ demesine rağmen aradan geçen 8 yıla yakın bir süredir kaderine terkedilen heykelin komple kaldırılması istendi.

Çevre sakinleri ve esnaf heykelin iki yana açılan elleri üzerinde birinde dünya figürü, diğer elde Hristiyanların Haç sembolü, Müslümanların Ay-Yıldızı ve Yahudilerin Davud Yıldızı bir arada bulunuyordu. Antakya’yı, Antakya’da ki yüzyıllardır süren kardeşliği tam da anlatan bir heykeldi. Neden kaldırıldı, ne oldu? Kim veya kimler istemedi? Bunun açıklamasını kimse yapmadı. Anlamını yitiren heykelin burada kalmasının da anlamı kalmadı” dediler.

HEYKELDEN KİM NEDEN RAHATSIZ OLDU?

Avuçları göğe doğru açılan ve iki elden oluşan heykelin monte edilmesinden kısa bir süre sonra dönemin Antakya Belediyesi tarafından kaldırılmasını o günde, bugünde anlayamadıklarını belirten Antakyalılar, “Heykelden kim ve neden rahatsız oldu?” sorusunu sordular. Heykelin monte edilmesinden kısa bir süre sonra hiçbir açıklama yapılmadan ve resmi hiçbir gerekçe ortaya konmadan heykelin bir avcunda ki dünyaya eşlik eden diğer avuçta ki 3 semavi dine ait simgelerin çıkarılması üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen halen yerine konmadığını aktaran vatandaşlar, Hatay Büyükşehir Belediyesi sorumluluk Alanında olan heykel ile ilgili bir açıklama bekliyor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube