Açık yarayı 4,5 kat hızlı iyileştiriyor! MKÜ’den Prof. Dr. Duran üretti

BÜLENT KAVUK

İki yıldan bu yana titiz bir çalışma yürüten Prof. Dr. Nizami Duran Türkiye’nin gündemine oturacak çalışmasını bitirdi. Açık yaralarda iyileşme hızını 4,5 kata kadar artıran doğal merhem üreten Nizami Duran hem Mustafa Kemal Üniversitesinin hem de Hatay’ın gururu oldu.

Hatay MKÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nizami Duran,

Ürettiği ve denemelerini bitirdiği kreme kendisinin ad ve soydanım baş harfleri olan ‘ND’ ismini verdi.

Özellikle yatak yaralarında önemli ölçüde etkili olmasını beklediği ilacının iyileştirme sürecini bilim kurgu filmlerine benzeten Nizami Duran, “Hızlı bir şekilde iyileşen yaralar düşünün. Bilim Kurgu filmlerinde yer aldığı gibi. Ben de ilaçta bunu hedefledim ve başardım” dedi.

Prof. Dr. Nizamettin Duran, “Basit ev kazalarından tutun, düşme yaralanmalarına, sıyrıklara kadar birçok alanda güvenle kullanabileceğimiz bir ilaç olacak. Ürettiğimiz ilacın uyguladığımız tedavi grubundan alınan örneklerde iyileştirme hızının 2,2 ila 4,5 kat daha yüksek olduğuna şahit olduk. Yaralar o kadar hızlı bir şekilde iyileşiyor. Ayrıca tedavi uyguladığımız gruptan aldığımız yara örneklerinde mikroorganizmaların üremeği durdurduğunu yani mikropları öldürdüğünü gözlemledik. Cildi hızlı bir şekilde iyileştirdiğini gördük. Bilim kurgu filmlerinde izlediğiniz film sahneleri gibi. Bizim hedefimiz zaten buydu diğer ilaç gruplarına göre büyük farklar elde ettik” ifadesinde bulundu.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube