ADD: Millet olarak Atatürk’e çok şey borçluyuz

ÖZKAN BAKKAYLI

ADD Hatay Şube Başkanı Kezban Kuran, ‘Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı’ verilişinin yıldönümü dolayısıyla gazetemize açıklama yaptı.

Kezban Kuran, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, “Büyük Devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaratıcısı olduğu “ Ulus Devlet Modeli” yani Türkiye Cumhuriyeti bir “ çağdaşlaşma” atılımıdır. Yaşamı boyunca, çağdaş toplum oluşturma mücadelesini sürdüren, Büyük Atatürk,  05 Aralık 1934’de tüm dünyayı hayran bırakan bir çıkışla kadınlara milletvekili seçilme hakkını tanıdı.

Büyük Önder’e göre; kadınını sosyal yaşamdan uzak tutan, geri plana atan, tecrit eden, cahil bırakan bir milletin yaşaması, ayakta kalması mümkün değildir:

“Bir toplum kadınlardan ve erkeklerden oluşur. Toplumun bir yarısı topraklara zincirle bağlı iken, diğer bir yarısının yükselmesi mümkün müdür?” sözü bu konudaki bakış açısının net anlatımıdır. Milli Kurtuluş Savaşı’nda kadınlarımızın, vatanın her yerinde mücadeleye katılımları, dünya tarihinde saygıyla anılmaktadır. Büyük Devrimci Atatürk; “dünyada hiç bir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.” sözleriyle bunu teyit etmektedir.

Atatürk Türkiye’sinde, 08 Şubat 1935’de gerçekleşen genel seçimlerde, 17 kadın milletvekili olarak TBMM’de yer almıştır. Avrupa’nın ve dünyanın büyük kaosa, 2. Dünya Savaşı’na sürüklendiği bir dönemde, Atatürk Türkiye’si böylece yine fark yaratmıştır. Millet olarak Atatürk’e çok şey borçluyuz. Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, çocuğuyla. Milletimizin her bir ferdini bu sorumluluğun bilincinde olmaya çağırıyoruz” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube