Afrin’deki öğrencilere Türkçe öğretecekler

AA

Türk Silahlı Kuvvetlerince terörden temizlenen Afrin’de yeniden eğitim öğretime hazır hale getirilen okullarda görev alan Suriyeli öğretmenler, Hatay’da verilen eğitimin ardından öğrencilerine Türkçe öğretecek.

Terör örgütü YPG/PKK’dan arındırılan Afrin bölgesinde görev yapan Suriyeli öğretmenlerin talebi üzerine, Hatay Valiliği tarafından İskenderun ilçesindeki Paşa Karaca İmam Hatip Lisesinde Türkçe eğitimi kursu açıldı.

Kentten getirilen ve belirli düzeyde Türkçe bilen 25 öğretmen, 10 günlük eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Türkçelerini geliştirmenin mutluluğunu yaşayan Suriyeli öğretmenler, Afrin’deki okullarda eğitim öğretim gören öğrencilere Türkçe öğretecek.

Afrin’de görevli Eğitim Koordinatörü Hulusi Göçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli öğretmenlerin talebi üzerine Türkçe kursu açtıklarını söyledi.

Suriyeli 25 öğretmenin Türkçe eğitiminin tamamlandığını anlatan Göçer, “Türkçe ile alakalı bir seviyeleri vardı ama kursla bunu ileri düzeye taşıdılar. Suriyeliler Türkçe’yi öğrenmek için çaba sarf ediyorlar. Bu çalışmalar kardeşliğimizin daha da pekişmesini sağlayacak. Bizim amacımız da bu zaten.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube