Ah şu ithalat olmasa!

2018 yılı ihracatı her ne kadar 2 milyar 800 milyon doları aşsa da 1 milyar dolar civarında ki cari açığımız başarıya gölge düşürüyor

VEYSEL SAVAŞ

İlimiz Hatay’ın ihracat rakamlarının bu yıl yüz güldürmesi bekleniyor. 2011 yılında başlayan Suriye krizi ile birlikte her geçen gün kan kaybeden Hatay’ın yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ihracat rakamlarında gösterdiği başarı sevindiriyor.

Geride bıraktığımız 2018 yılını 2 milyar 847 milyon dolar ihracat rakamı ile kapatan Hatay’ın 2019 yılını ise 3 milyar dolarla kapatması bekleniyor.

Narenciye mevsiminin başlamasıyla birlikte Ekim, Kasım ve Aralık’ta ihracat rakamlarında önemli bir artış bekleyen Hatay ili bilindiği üzere 2016 yılını bir milyar 774 milyon dolar, 2017 yılını 2 milyar 333 milyon dolarla kapatmış ve son olarak 2018 yılında 2 milyar 847 milyon dolar ihracat yapmayı başarmıştı.

Komşu ülke Suriye’de yaşanan iç karmaşanın olmaması halinde bugün için Hatay’ın 5 milyar doların üzerinde ihracat yapacağını aktaran Hataylılar, “Ne var ki bizi dibe batıran Suriye olayları oldu. Ancak kısa sürede ihracatçı işadamlarımız dipten çıkmayı başardı ve bugün yılsonu itibariyle 3 milyar doları konuşuyoruz. Bu önemli bir başarıdır ve azımsamaması gerekiyor” ifadesinde bulundular.

Hatay ilinin ihracatta yaptığı önemli rakamlara göre Türkiye genelinde olduğu gibi ithalatta zaafı bulunduğunu hatırlatan ekonomistler ise, 2018 yılını örnek vererek şunları söylediler: “Hatay 2018 yılında 2 milyar 847 milyon dolar ihracat yaptı. Ancak ithalat rakamları ne yazık 4 milyar doların üzerindeydi. Bu da cari açığın oluşmasına neden oluyor” dediler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube