Akçakoca Kitap Günleri

Akçakoca bana yabancı olmayan bir ilçeydi. Karasu’da görev yaparken arada sırada uğrardık. Öğrencilerimizle geziler yaptığımızda uğrak yerimizdi. O zamanlar yıl 1986, öncesi, aradan nereden bakarsak bakalım 32 yıl geçmiş. O süre içinde değiş mi şirin ilçe? Elbette zamanla değişmeyen ne var ki…

Bundan beş yıl önce de gitmiştik. Türkan Saylan Çocuk Şenliği için. Bu kez gittiğimizde tam on gün kaldık. Dalgaların kıyıyı dövdüğü, kış mevsiminin ortasında gitmiştik. Yıllarını kitaba, sanata, kültüre vermiş Hakkı Gümüştaş düzenlemişti kitap fuarını. Belki siz de inanmayacaksınız ama fuar beş yıldızlı Sky Towers otelde yapılıyordu. Çok geniş bir alanda gerçekleşen fuara katılım iyiydi. Çoğu kişi otelin yıldızlarından çekinip gelmeye korkmuş da olabilirdi. Şaka bir yana duyanlar koşup geldi. Önceki yıllarda kitaplarımı alan, şimdilerde genç olan okuyucularımda beni yalnız bırakmadılar.

Okullar öğretmenleriyle severek geldiler kitap festivaline. Anneler, babalar akşam iş çıkışlarında çocuklarıyla fırsatı kaçırmadılar. Oteli işleten Umut Çakırhan otelini bir kültür olayına açması takdir edilecek bir davranıştı. Öğretim üyesi, kitap çevirmeni eşi Deniz Hanım da fuarda bizleri yalnız bırakmadı. Sanat, kültür, çeviri üzerine bolca sohbet ettik.

Akçakoca’ya giderim de Ereğli’deki sevgili ağabeyim, gazeteciler konfederasyon başkanı Necati Günay’ı davet etmem mi? Bir koşu çıkıp geldi. Yanında gazeteci dostum Haydar Yağız’la. Bir iki yıldır telefon dışında görüşmüyorduk. Özlemişiz birbirimizi. Kitap fuarının açılışından sonra oturduk sahilde bir yere. Karadeniz olur da hamsi olmaz mı? Sohbetimiz, anılar, dostlar, derken beş saate yakın muhabbetimiz sürdü.

Akçakoca Kaymakamı eşiyle çıkıp geldi. Ayaküstü söyleştik. Kitaplar aldılar. Makamına davet etti. Okulların fuara gelmesi için gerekeni yaptı. Okullar her gün düzenli olarak geldiler. Fuarın olduğunu duyan Milli Eğitim Müfettişleri, Akçakoca’nın muhtarları toplu halde geldiler. Kitap fuarına sahip çıktılar. Kitaplardan aldılar bolca. Öğretmen dostlarımız da bizleri yalnız bırakmayanlardandı…

Akçakoca Belediyesi’nin yazarlardan, yayınevlerinden toplu kitap alması da aslında başka yerlere model olmalıydı. Bizlerden takdir almayı başarmıştı. Yazara, yayınevlerine değer veren belediyemize buradan da teşekkürü bir borç biliyorum.

Sakin bir ilçede kitap fuarının yapıldığını gösterdi Hakkı Gümüştaş. Sevgili ağabeyim Prof. Dr. Erkan Sevinç’in Ahmet Naim’in Öykücülüğü hakkındaki söyleşisi çok hoştu. Epey de takdir topladı. Bu güzel söyleşiye torunu, gelini de Ereğli’den geldiler.

Kış günü Karadeniz’in küçük bir ilçesindeki kitap fuarından bizlere kalan bir demet güzellikti. Karadeniz’in sahile vuran bembeyaz köpükleri, geceleri otelin odasına gelen dalga sesleri, kitap her şeydir diyen okuyucular unutulacak gibi değildi. Azgın dalgaları izlemek bile ürkütüyordu bizleri. Bir ev boyuna ulaşan dalgalar ürkütücü olsalar da alışıyordu insan bir süre sonra. Milli Eğitim Müdürlüğü, gelecek yıl daha kapsamlı bir fuar yapmayı önerdi. Hakkı Ağabey, yaparız, dedi.

Akçakoca sahilin Sesi gazetesi sahibi Mustafa Karaoğlu ve oğlu Adnan, torunu Nilda ile tanıştık.  Akçakoca Yasin Öztürk, Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’ye kitap etkinliğine gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür etmekten mutluluk duyuyorum. Bunu kitap etkinliğine katılan herkes dillendirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube