AKİB yılın 11 ayında şampiyon!

HABER MERKEZİ

2018 yılı Kasım sonu itibariyle Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatı miktarda %18, değerde %9 oranında artış göstererek 2,04 milyar dolara yükseldi.

Yaş meyve ve sebze sektörü ihracatındaki artış eğiliminin devam ettiğini belirten Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nejdat Sin, yılın ilk on bir ayında en çok ihracatın %17’lik artışla 777,7 milyon dolara ulaşan yaş meyve grubunda gerçekleştiğini; narenciye grubunda ise miktarda %34 değerde ise %16 oranında artışla ihracatın 734 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

KASIM AYININ ŞAMPİYONU MANDARİN

Türkiye ekonomisinde önemli konumunda yer alan narenciye grubunda Kasım bolluğu yaşandığını dile getiren Sin, narenciye ihracatının 167,8 milyon dolar ile Kasım ayı yaş meyve sebze ihracatının %56’sını oluşturduğu bilgisini vererek sektörün yüzünü güldüren ihracatçıları tebrik etti.

Kasım ayında en çok ihraç edilen ürün mandarin olurken, onu sırasıyla limon ve portakal takip etti. Kasım ayının şampiyonu mandarin ihracatında, 85,7 milyon dolarlık döviz getirisi sağlandı. Kasım ayında en çok yaş meyve ve sebze ihracatı yapılan ülke %34’lük payla Rusya Federasyonu olurken, onu sırasıyla Irak, Ukrayna, İtalya ve Romanya takip etti.

ÇİN’DE YAŞ-SEBZE VE MEYVE SEKTÖRÜNÜ TANITTI

Türkiye’deki çiftçilerimizin bin bir emekle yetiştirdiği yaş meyve sebze ürünlerini hak ettiği fiyata satabilmek, Türk yaş meyve sebzesini dünyaya tanıtmak amacıyla sektörün önde gelen fuarlarını karış karış dolaştıklarının altını çizen Sin, “Çin’e mevcut durumda sadece kiraz ihracatı gerçekleştirilebilmesine rağmen, potansiyel ihraç ürünü olan narenciyenin de önünü açabilmek amacıyla Kasım ayında Pekin’de gerçekleştirilen China FVF Fuarı’na info stant ile katıldık. Tüm sektör paydaşlarının çabaları ile Türk yaş meyve sebzesinin Uzakdoğu pazarına en yakın sürede giriş yapmasını temenni ediyorum” dedi.

AKİB LİDERLİĞİ KİMSEYE BIRAKMIYOR

Kasım ayında sektör ihracatının %54’ü, sektörün en önemli alt grubu olan narenciye ihracatının ise %74’ü Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği tarafından gerçekleştirildi. Nejdat Sin, kasım ayında da sektörde Koordinatörlük görevini yürüten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği’nin Koordinatörlük sıfatına yaraşır bir şekilde liderliği kimseye bırakmadıklarından dolayı gurur duyduklarını ifade ederek, “AKİB olarak üretici ve ihracatçılarımızla el ele vererek sektörümüzü dünya pazarlarında hak ettiği konuma taşımak ve sorunlarımıza çözümler üretebilmek gayesiyle faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. Ülke çıkarlarını gözettiğimiz ve bu amaç doğrultusunda birlikte hareket ettiğimiz takdirde dünya pazarındaki yerimizin hızlanan bir ivme ile yükseleceğine inanıyorum” diyerek tüm sektör paydaşlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube