Akıllı Sinyalizasyon sistemi şart oldu!

ALİ YOLCU

Antakya’nın katmerleşen sorunu olarak bilinen Trafik sorunu olanca hızıyla sürüyor. Tek yönden çift yöne, çift yönden tek yöne gidilen caddelerde gerçekleştirilen bilimsellikten uzak çözümler bir nebze dahi olsa trafik sorununu gideremedi.

Antakya’nın giderek büyüyen trafik sorunu yanında vatandaşlarında tepkisi büyüyor. Bugüne kadar trafik sorununun çözülememesini beceriksizliğe bağlayan Antakyalılar, “Biz ve Antakya boğuluyoruz. Bir yandan çarpık yapılaşmanın neden olduğu sorunlar öte yandan Trafik yoğunluğu ve elbette Suriyelilerle birlikte 2 milyona çıkan nüfus. Antakya artık nefes alamaz hale geldi” dediler.

BAŞKA ÇARE KALMADI!

Trafik sorunu için çözüm önerisi de getiren vatandaşlar trafik ışıklarında bir Önce akıllı sinyalizasyon sistemine geçilmesi gerektiğini aktardılar.

Akıllı Sinyalizasyon sisteminin gelişmiş bütün şehirde kullanıldığını ve trafik akışında yüzde 30’lara varan netice alındığını hatırlatan vatandaşlar, “Hatay’da ve özellikle trafiğin çok yoğun olarak yaşandığı Antakya’da bu sistem neden olmasın? Bu sistemin uygulanması halinde bir nebze de olsa trafikte bir rahatlama olacağını düşünüyoruz” dediler.

Fotoğraflarda Antakya’nın herhangi bir caddesinde günün hemen tamamında trafiğin neden olduğu durum görülüyor.

AKILLI SİSTEM NE DEMEK?

‘Akıllı Sinyalizasyon’ uygulamasında trafik akışı, bilgisayar ve kameralarla kontrol edilirken; kavşak içerisinde yaşanan yoğunluğa göre ışıkların süresi istenirse otomatik, istenirse anlık olarak kontrol edilebiliyor. Kavşak içerisine monte edilen yeni kavşak kontrol cihazı ve 2 adet sensor görevi gören balıkgözü kamerayla uygulanan teknolojiyle, kavşaktaki trafik 24 saat izlenebiliyor ve istenen anda müdahale edilebiliyor.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube