Altın Defne Genç Şiir Ödülü Hakan Unutmaz’ın

SABAHATTİN ATASOY

Edebiyat dünyamıza yeni isimler kazandırma amacıyla Aalen-Antakya Kültür Derneği (AAKD) tarafından, yayıncı, şair Enver Ercan anısına düzenlenen Genç Altın Defne Şiir Ödülünün bu yılki sahibi “Aynayna” isimli şiir dosyasıyla beğeni toplayan Hakan Unutmaz oldu.

AAKD Başkanı Mehmet Karasu, “3. Altın Defne Şiir Ödülü’nün Şükrü Erbaş, İsmail Mert Başat, Faris Kuseyri, İsmail Cem Doğru ve Gülce Başer’den oluşan seçici kurulu, bu yılki ödülün, “Aynanya” dosyasıyla Hakan Unutmaz’a verilmesine karar verdi” diye konuştu. Seçici kurul başkanı Şükrü Erbaş yaptığı açıklamada Hakan Unutmaz’ın “Aynayna” adlı dosyasının sözcük örgütlenmesindeki tutarlılığı, zengin çağrışımlı, görselliği ıskalamayan, akıcı söyleyişleri, en çok da yarattığı çağrışımların sahiciliği nedeniyle seçildiğini aktardı.

Hakan Unutmaz’ın “Aynayna” adlı dosyası ödül yönetmeliği çerçevesinde kitaplaştırılacak.

Genç Altın Defne Şiir Ödülü 2106’da Dolunay Aker’in “İzdiyar” adlı dosyasına verilmiş, 2017’de ise ödüle değer dosya bulunamadığı açıklanmıştı.

HEYECANIMI ÜZERİMDEN ATABİLMİŞ DEĞİLİM

Ödüle layık görülen Hakan Unutmaz, duygu ve düşüncelerini gazetemizle paylaştı. Sözlerine kendini tanıtarak başlayan Unutmaz, “1991 Denizli/Çivril doğumluyum. 2013’den bu yana İzmir’de Türkçe öğretmeni olarak çalışıyorum” dedi.  Yerel ve ulusal basında gazetecilik yaptığını da dile getiren Unutmaz, şiire üniversite yıllarında ağırlık verdiğini ifade etti. Unutmaz, .”Şiire lisenin son yıllarında başlamış olsam da asıl atılımı üniversitede yaptım. Çeşitli dergilerden ve kitaplardan kırparak yaptığım okumalarla yazma hevesimi kamçıladım. İlk şiirim 2013 yılında Sunak dergisinde yayımlandı. Daha sonra ‘Dudak Payı’ adlı dosyam 2014 Arkadaş Zekai Özger Şiir Yarışması’nda isim olarak anılınca şevkim arttı ve kendimi bu yola tamamen verdim” dedi.

ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

Aldığı ödüle ilişkin de düşüncelerini paylaşan Unutmaz, “Genç Altın Defne Şiir Ödülü’nün benim için önemi çok büyük çünkü hem saygı duyduğum bir isim olan Enver Ercan adına verilmekte hem de dosya bazında ilk ödülüm olmakta. Bunun heyecanını henüz üzerimden atabilmiş değilim. Hedefim ise bir şair adayının ne denli zirve düşü olursa oraya ulaşmaya çalışmak, yani halkın içine, sokağa” sözlerini kullandı.

Ödül törenin Kasım ayı içeresinde yapılması bekleniyor.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube