Amik Ovası’na kanalizasyon suyu akmıyor!

HABER MERKEZİ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Asi Nehri’nin yanı sıra kent genelinde yapılan içme suyu, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisi yatırımlarına değindi.

Hatay’ın yıllarca ihtiyacı olan ama yapılmayan altyapı yatırımlarına imza attıklarına dikkat çeken Başkan Savaş, 4.5 yıllık süreç içerisinde atıksuları ve yağmur sularını tahliye etmek adına 952 km yağmursuyu ile kanalizasyon hattı, temiz su iletmek ve paslı, kireçli boruları bertaraf etmek için de 1962 km içme suyu hattı döşediklerini vurguladı.

Amik Ovası’ndaki gölün kurutulmasıyla birlikte Kırıkhan, Hassa, Reyhanlı, Kumlu ve Antakya girişindeki bir çok beldenin kanalizasyonu ve arıtma tesisi olmadığını, kanalizasyon hattı olanların da atık suları ovaya bıraktığını belirten Başkan Savaş, “ovaya bırakılan bu atık sular Asi’ye ulaşmadan sulama suyu olarak kullanılıyordu. Sulama suyu olarak kullanılan kanalizasyon sularındaki insan atıkları da gübre olarak kullanılıyordu.  Ovaya ekilip tükettiğimiz gıdalar bizim kendi atıklarımızla sulanıyordu” dedi.

Ovaya Kanalizasyon Suları Akmıyor

Bu ovaya akan kanalizasyon sularını arıtmak ve tarım için kullanılabilecek düzeye getirmek için Kırıkhan, Reyhanlı ve Antakya’da(Küçükdalyan-Narlıca ve Serinyol Atıksu Arıtma Tesisi) olmak üzere toplamda 4 adet arıtma tesisi yaptıklarına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube