Anaokuluna başlayan çocukların ağlaması çok normaldir!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Farklı Bireyler Montessori Çocuk Evi tarafından;  okul- aile işbirliğinin arttırmak ve güçlendirmek amacıyla tanışma ve kaynaşma kahvaltısı düzenlendi. Öğretmen, veli ve öğrencilerin katılımıyla, okulun bahçesinde düzenlenen kahvaltı öncesi bir konuşma yapan okulun kurucusu Fatma Özsipahi, “Öğretmenlerimizin, velilerimizin ve çocuklarımızın bir arada olmasıyla kurulacak olan iyi iletişim, eğitim- öğretim noktasında çok önemli. Bizler ne kadar iyi bir iletişim kurarsak çocuklarımıza da o kadar iyi bir örnek oluruz. Çocuklarımızın keşif ve merak duygularını destekleyerek; kendi kararlarını verebilen, sorumluluk alabilen, öğrenmeyi seven, gençler olarak hayata hazırlamak ilk hedefimiz. Eğitimden öğretime, sağlıktan beslenmeye kadar her şeyin Montessori Eğitim standartlarında ve çocuğun doğasına uygun olmasına gayret ediyoruz” dedi.

MKÜ Çocuk Gelişimi Öğretim Görevlisi Muhammed Köleoğlu ise “Güvenli Bağlanma” konusunun önemini vurguladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Güvenli bağlanma çok önemlidir. Çünkü çocukların kimliklerini oluşturabilmesi, benliklerini tanımlayabilmesi ve karakterini zarara uğratacak tehlikelerden korunabilmesi için en önemli yapı güvenli bağlanma köprüsüdür. Anaokuluna başlayan çocukların ağlaması çok normaldir. Çocuğunuz duygusal olarak size bağlı bir dönemdedir. Sizden ayrılmak istemez, ayrıldığı zaman kaygı duyduğu için ağlayabilir. Bu duygusal gelişimi için normal bir süreçtir. Eğer ağlamazsa bir sorun var demektir. Bu dönemi sağlıklı olarak atlatabilmek için, anne de bu ayrılma sürecine duygusal olarak hazır olmalıdır. Anne veya baba nasıl davranması gerektiğini bilirse; çocuğun duygusal gereksinimleri daha fazla karşılanacak, duyduğu endişe ve korkular azalacaktır. “

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube