Antakya bu sokaklarda büyüdü!

ÖZKAN BAKKAYLI

Antakya’da eski tarihi evler halen günümüzde geleceğe ışık tutmaya devam ediyor.

Anne ve babalarımız ile çocukluğumuzun geçtiği bu sokaklarda en huzurlu, mutlu ve sağlıklı dönemler yaşanıldı. Antakya sokakları bizim için özel bir öneme sahip.

Mevcut yapısı ile bazı evlerin bakımsızlıktan yıkılmaya terk edilmesine rağmen bu sokaklardan geçtiğimizde çocukluğumuzu ve yaşadığımız o günleri hatırlıyoruz.

Bizden öncekilerde aynı şekilde tarihi hatırlıyor.

Geçmişten günümüze birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmış olan ve çeşitli kültürleri bünyesinde harmanlayan Antakya, bu medeniyetlerin ve kültürlerin mirasını koruyup günümüze taşımayı da başarabildi.

Antakya’da bulunan ve birçoğu 18. ve 19. Yüzyıla ait tarihlenen eski evleri bu mirasın en güzel örneklerini teşkil ediyor.

Antakya’nın sosyal ve kültürel hayatına açılan kapılar olması açısından da oldukça değerli mekânlar olarak biliniyor.

Eski Antakya evleri Habib-i Neccar Dağları ile Asi Nehri arasında özellikle Kurtuluş Caddesi civarında yer alır. Antakya’nın taş döşeli, iki yanında kaldırımı olan, ortasında ise bir su kanalı bulunan dar sokakları etrafında gelişen ve hafif çıkmalarla dehliz şeklindeki sokakların üzerini örten evleri tipik Antakya sokak dokusu ile bu dokuya özdeşleşen konut mimarisini yansıtır. Halk arasında “zokmak” denen çıkmaz sokakları ve dehlizli görünümüyle Roma’nın Pompei sokak dokusunu hatırlatır.

Eski konut dokusu bünyesinde yer alan Antakya evleri kendine has özellikleri olup, evlerin çoğu aynı plan ve üslup birliği içinde inşa edilmiştir. Dar sokakların etrafında gelişen evleri dışarıdan tanımlamak oldukça güçtür. Evlerin sokakla ilişkisi doğrudan bulunmaz. Sokaktan bir avlu duvarıyla gizlenen evler, kendi içine dönük bir anlayışta ele alınmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube