Antakya buram buram tarih kokuyor! Kıymetini bilelim eski evlerin!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Antakya’nın eski sokakları tarih kokmasına rağmen, gereken ilginin gösterilmemesi üzüntü yaratıyor.

Vatandaşlar, Türkiye’nin başka şehirlerinde eski yapıların daha çok ilgi görmesine rağmen, Antakya’da tarihi eski evlerin birçoğunun yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu söylediler.

Yetkililerin son dönemlerde eski Antakya evlerini restore ettirmesiyle bazı evlerin yeniden canlandığına dikkati çeken vatandaşlar, “Ama bu yeterli değil. Antakya’da o kadar çok tarihi ev var ki, bunları sivil toplum örgütleriyle paylaştırarak, ya da hayırsever işadamlarıyla görüşerek, bu tarihi yapıları ayağa kaldırmamız gerekiyor” dediler.

Yerli ve yabancı turistlerin daha çok tarihi eski yapılara ilgi gösterdiğini ifade eden vatandaşlar, “Antakya’ya gelip de tarihi evlerin, dar sokakların bulunduğu eski Antakya’yı gezmeden olmaz. Habib Neccar Dağı eteklerinde kurulan bu bölgede Kurtuluş Caddesi’ne açılan ara sokaklardan hangisine girerseniz girin sizi en az yüz yıllık bir geçmiş bekler. Güneşin üzerlerinde hızla yükseldiği dar sokaklar, sanki evleri ayırmak için değil, birlikteliklerini vurgulamak için önümüzde uzanıyor. Dar, alçak ve genelde yeşile boyanmış eski ahşap kapılar sizi yanıltmasın. Bu kapılar genelde bir iç bahçeye açılır. Pencerelerin demirleri geleneksel şekillerle dolu, ovallar, laleler, daireler, iç içe geçmiş dönüşler. Her bir pencere ve kapı süslemesinde bir göz nuru görürsünüz. Habib Neccar Cami’nin tam karşısında Kurtuluş Caddesi üzerinde 1937 yılından kalma 2 katlı bina, bize döneminin işaretlerini gösteriyor. Aslında Kurtuluş Caddesi üzerinde yürüyüp de önünden hızla geçeceğiniz bir yapı yok gibi. Burası buram buram tarih kokuyor” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube