Antakya günde 5 ton balık yiyor!

ALİ YOLCU

Günde ortalama olarak 5 ton balığın tüketiciye sunulduğu Antakya Balıkçılar Çarşısında hareketli günler yaşanıyor. Yaşanan haraketliliğin önceki yıllara göre çok daha az olduğunu dile getiren Balıkçılar ise alım gücünün düştüğünü ve insanların artık eskisi gibi balık tüketmediklerini söylediler.

Sadece 3-4 yıl öncesine kadar Antakya Balıkçılar çarşısında gün de yaklaşık 10 ton balık tüketildiğini hatırlatan Balıkçılar, bugünlerde ise nüfus artışına rağmen satışın 5 tonun da altına düştüğünü söylediler.

Yaklaşık 25 işyerinin bulunduğu Antakya Balıkçılar Çarşısında bir balıkçının ortalama olarak günde 200 kilogram civarında satış yapabildiği gözlendi.

Yaz mevsiminin geride kalmasıyla birlikte Balık satışlarında önemli bir artış beklediklerini ancak bu artışın yaşanmadığını aktaran balıkçılar, “Böyle devam ederse yakında biz de devletten teşvik talep edeceğiz” dediler.

SAZAN KİLOGRAM 10 LİRA

Hamsi, Palamut, Çupra, İstavrit, Nilüfer, Çinakop gibi balıklar Antakya Balıkçı tezgâhlarında bolca yer alırken, en çok satılan balıklar ise ucuzluğundan dolayı Hamsi, Palamut gibi balıklar oluyor. Tezgâhta yer alan balıkların fiyatları genel olarak 10 ile 30 TL. Arasında değişirken Hamsi ve İstavrit 10 TL, Mercan, Çupra ve Levrek 20 ile 30 liradan tezgâhlarda alıcı buluyor.

Dar gelirlilerin gözdesi ise Hamsi ve Sazan Balığı olarak göze çarpıyor. Balıkçı esnafı Antakya Balıkçılar Çarşısında en çok satan balığın Hamsi olduğunu söylediler.

Hamsinin kalitesine göre 8 ile 12 lira arasında alıcı bulduğunu belirten esnaf, “İkinci sırada ise fiyatı 10 lira olan sazan yer alıyor. Bugünlerde Balık fiyatları genel olarak düşük. Kırmızı ete göre hem daha ucuz hem de daha sağlıklı” diyerek tüketicilere mesaj verdiler.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube