Antakya Sanat Derneği

Antakya yağmurlarının bereketi toprağa sızarken edebiyat ve sanatsever topluluk, yüzünde gülümsemesi eksik olmayan sevgili Edip Yeşil dostumun yüreğinden sesine yansıyan şiirin gizemli gücüyle buluşmuştu. Kısa adı ASD olan Antakya Sanat Derneği yönetim kurulu ve arkadaşları yapmış oldukları hazırlık ile 18 Ocak 2020 tarihinde (Herod) Kurtuluş caddesindeki dernek binasında dostlarıyla bir araya gelmişlerdi. Sımsıcak mekân güzel günlerin habercisiydi. Masa, sandalye, duvardaki resimlerin elbirliği, ruh birliği ile yapıldığı, hazırlandığı aşikârdı. Yarınlarda yüreğe akacak bir şiir dizesinin gücünü hissetmek mümkündü. Anlatılacak bir hikâye elbette romana dönüşecek ve nice güzel anılar biriktirilecek burada.

Aralık 2019’da kurulun Antakya Sanat Derneği bir emeğin ürünü. Karşılıksız, cebinden ekleyerek yeni neslin edebiyatla, sanatla buluşması adına içten verilen bir emeğin ürünü. Ben de, ASD kurucu üyeleri sevgili Tunay Devrim, Utkun Büyükaşık ve Edip Yeşil dostlarımı en içten duygularımla kutluyorum. Tarihe iz bırakacak bir çalışmaya imza attılar. Bazen bir söz insan hayatını değiştirir. Bizler, çocuklarımız, torunlarımız kentimizin ve ülkemizin güzel canları buradan alacakları bir kıvılcımla kocaman ateş yakacaklar. Öyle bir ateş ki; kitap imza, söyleşi, paneller, kitap okuma günleri ile tüm yürekleri ısıtacak.

Dernek kurucularından sevgili Edip Yeşil’in açış konuşmasında: “Bugün hangi taşa dokunsanız geçmişten bir izle karşılaşırsınız mutlaka. Hangi duvara kulak verseniz duyacağınız hikayeler, masallar, misaller olur. Adeta konuşan bir kenttir Antakya.” demişti. Gelecekte, sizin gibi emek veren insanlar güzel bir ize rastlayacaklar. Sesinizi duyacak, yaptıklarınızı konuşacaklar emin olun. Açış konuşması ve dostların şiir, müzik yorumlarıyla sevgili yazar dostlarım Mehmet Ali Akyüz, Orhan Yeniocak ile yüreğimizin sesini dinliyorduk. Güzel bir başlangıcın sonunda avuçlarımızın sıcaklığını parmaklarımızla kavrayıp yanınızdayız derken dudaklarımızdan hayırlı olsun sesi akıverdi tekrar görüşmek dileklerimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube