Antakyalıların ‘Kan Bağışı’ duyarlılığı! Günde ortalama 50 ünite kan toplanıyor!

ALİ YOLCU

Antakya Vali Ürgen Alanında Yaz veya Kış mevsimi ayrıt etmeden belli gün ve haftalarda tam teşekküllü mini hastaneyi andıran araçlarını park ederek kan bağışı almaya çaba gösteren Kızılay, Antakyalıların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

Bazen Hastanelerde yatan ve acil kan ihtiyacı bekleyen hastaların yardımına, bazen ilik nakli bekleyen bir vatandaşımızın ilik nakli ihtiyacı için çaba gösteren bazen de belli bir süreliğine olsa da depolamak için toplanan kanın her bir ünitesinin 3 insana can olabileceği belirtildi.

Antakya’da kurulan stantta günde ortalama olarak 50 ünite kan toplandığını aktaran sorumlu isim Dr. Mehmet Aycıl, bugünlerde meydana gelen yoğunluğun ilik nakli bekleyen 5 yaşında ki Yağmur Demir için yaşandığını hatırlattı.

Bilindiği üzere Adana’da özel bir hastanede lösemi tedavisi gören 5 yaşındaki Yağmur Demir, hayata tutunmak için ilik nakli bekliyor.

GÜNAY VATANDAŞLARI DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRDI

İskenderun Kızılay Şube Müdürü Dr. Ümit Günay ise Hatay’da yaşayan herkesi hem hastaların ihtiyaçlarını karşılamak hem de kendi sağlığı için kan bağışı yapmaya çağırdı.

Gazetemiz Haber Müdürü Ali Yolcu’ya konuşan Dr. Ümit Günay, insanların kan bağışı yaparken bunu farklı ancak periyodik sürelere yaymasını isteyerek şunları söyledi: “Biliyorsunuz toplana kanın depolanma süresi bellidir. Bu sürenin dışına çıktığınızda toplandığınız kan artık işe yaramıyor. Bu nedenle kan bağışı yapan vatandaşlarımızın kan bağışlarını belli sürelerde ve periyodik olarak yapmaları gerekiyor. İnsanların bu konuda destek olmalarını istiyoruz. Belki bu bağışladığınız kana, yeri gelir sizin ve yakınlarınızın da ihtiyacı olabilir. Bu duyarlılığı herkesin göstermesini umut ediyoruz. Kızılay’a kan bağışında bulunmak hayat vermek anlamındadır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube