Antika dükkanına gelen çıkmak istemiyor!

Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan ‘Nostalji Dükkanında’ tarihe yolculuk yapmak istiyorsanız, mutlaka uğramalısınız..

ÖZKAN BAKKAYLI

Hatay’ın Antakya ilçesinde Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan antika dükkanı, çoğu 60-70 yıllık ve daha eski olan mobilya, soba, plak, saat, gramofon, pikap, teyp, fotoğraf, para, radyo, daktilo, telefon ve şamdan gibi eşyaları meraklılarıyla buluşturuyor.

Köylerden, mahallelerden antika toplayan ‘Nostalji Dükkanın’ işletmeci, bu işe hobi olarak başladığını ve sonra da mesleğe dönüştürdüğünü söyledi.

Nostaljiyle kalkıp, nostaljiyle yattığını belirten işletmeci, “Antakya’da tarihi eserlere yeteri kadar ilgi gösterilmiyor. İnsanların alım gücü düşük olduğu için eskisine göre daha az rağbet görüyor. Kentin her yeri tarih kokmasına rağmen halkımız bu tür işlere çok duyarsız. Ve aynı zamanda antika eşyaları tamir ediyor olmama rağmen bu işin pek getirisi olmuyor” dedi.

Antika eşyaları Antakya’da daha çok evinde şark köşesi yapmak isteyenlerin görüntü amacıyla aldığı belirten işletmeci, “Gramofon ve plaklar eskiden yoğun olarak kullanılırdı. Ancak teknolojik gelişmelerle, bunları sadece meraklıları alıyor” diye konuştu.

Sattıkları antika eşyaların tamamen çalışır durumda olduğunu ve sanıldığı kadar pahalı olmadığını işletme sahibi, müze şeklini almış olan antika dükkanını, meraklısı olanların dilediği zaman gelip görebileceğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube