Artık ‘26 Nisan Eczane Teknisyenleri Günü’

Statü kazanmanın ardından 26 Nisan tarihi “Eczane Teknisyenleri Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Hatay Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı ve Eczane Teknisyenleri konfederasyonu Genel Sekreteri Süleyman Kayabaşı, bu kararın ülkemize ve meslek camialarına hayırlı olmasını diledi..

METİN DİNGİL

Statü kazanma yolundu uzun ve meşakkatli bir yolu başarıyla tamamlayan Eczane Teknisyenleri;  Konfederasyonlarının aldığı kararla 26 Nisan Tarihini “Eczane Teknisyenleri Günü” olarak kabul etmesiyle, önemli bir kazanımı daha bünyelerine kattı.

Bu gelişme üzerine, ilimizdeki Eczane Teknisyenleri, kutlama programı dahilinde, dün Cumhuriyet alanında bir araya geldi, Atatürk’ün manevi huzuruna çelenk sundu, saygı duruşunda bulundu ve istiklal marşını okudu.

Hatay Eczane Teknisyenleri Derneği Başkanı ve Eczane Teknisyenleri konfederasyonu Genel Sekreteri Süleyman Kayabaşı, yaptığı konuşmada, çok uzun ve meşakkatli yollardan geçtiklerini söyledi, mesleğin önemini ve sorunlarını kamuoyuna hatırlatmak amacıyla belirli bir günü, meslek günü olarak kabul ettiklerini vurguladı.

Kayabaşı, Eczane Teknisyenler Konfederasyonu, 7 Federasyon ve Dernekleri temsilen 28.10.2018 Genel Kurul ve Konfederasyon Yönetim kurulunun 18.12.2018/2 kararı ile her yılın 26 Nisan tarihini ‘Eczane Teknisyenleri Günü’ olarak belirlediklerini söyledi, bu günü tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlayacağımızı kamuoyuna duyurdu, ülkemize ve meslek camialarına hayırlı olması temennilerini iletti.

Amaçlarının birlik, beraberlik, meslek içi bilgi alışverişi, üyelerinin sorunlarını iyi günde kötü günde dernek olarak çözebilmek olduğunu söyleyen Kayabaşı, şunları dile getirdi: “Emek veriyorsak bizim de meslekte söz hakkımız olsun, eğitimimiz olsun. Bizim yolumuzdan gelen arkadaşlarımıza örnek olup saygın ve eğitimli bireyler oluştursun.

31.09.1992 yılında büyük çabalarla Türkiye’nin 7. Derneği olarak Hatay Eczane Teknisyenleri Derneğini kurduk. Çok heyecan doluyduk. Çünkü sağlık sektörünün bir zinciriydik ve bu halkada bizde varız diyebilecektik. İlk iş olarak 7 bölgede federasyonları, yılın sonunda da Eczane Teknisyenleri Konfederasyonunu kurduk.

2007 yılında Türk Eczacılar Birliği, Sağlık Bakanlığı ve Milli eğitim Bakanlığı ortak girişimleriyle 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu gereği mevcut çalışanların hakkı olan eğitimler başlatıldı. Eğitimler ardından sertifikalar verildi.

10.10.2008 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile başlayan süreçte Hatay, Şanlıurfa, Mersin, Malatya, başta olmak üzere 18 ilde iki yıllık ön lisans üniversite eğitimleri başlatıldı. 2013 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi ve Türk Eczacılar Birliği arasında imzalanan protokolle uzaktan eğitim başlatıldı.”

Etkinlik sonunda Derneğin kurucularından Mustafa Tuncay, Hatay Eczane Teknisyenleri Derneğinin kuruluşundan bugünlere nasıl gelindiğine yönelik sunum yaptı.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube