Atatürk Caddesi’nde çift yön uygulaması başladı

ALİ YOLCU

Atatürk Caddesinin yeniden çift yön olup olmayacağı tartışmaları arasında işe koyulan Hatay Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri cadde üzerinde ki çift yön çalışmasında önemli bir mesafe aldı ve caddeyi trafiğe açtı.

Kimi esnaf söz konusu çalışmaya tam destek verirken kimi esnaf ve vatandaş ise söz konusu projenin alışılmışın dışında bir proje olduğuna dikkat çekti ve Antakya koşullarında tutmayacağını söylediler.

Öte taraftan çift yön çalışmaların da makyaj çalışmalarını sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kurulu (UKOME)  kararıyla gündeme alınan ve İstanbul Teknik Üniversitesiyle projelendirilen Antakya Atatürk caddesi yavaş yavaş yeni çehresini kazanmaya başladı.

HBB’nin Ulaşım Master Planı kapsamında, Antakya ilçesi Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ile Vali Ürgen Alanı arasındaki şehrin ana arterlerinden olan güzergâhın işletme ve yerleşim bölgesi olmasına istinaden, vatandaşlardan gelen yoğun talepler üzerine mevcutta tek yön olarak devam eden trafik akışı, planlanan sosyal deney çerçevesinde çift yönlü olarak uygulamaya geçecek.

NİHAİ KARAR VERİLECEK

Bu sosyal deney kapsamında çalışmalar başlatan Büyükşehir ekipleri,  güzergâh üzerinde parklanma alanları ve durak yerleri oluşturuyor. Böylelikle mevcut işletmelerdeki canlılığın arttırılması ve şehir merkezine girişin direkt olması amaçlanarak planlanan çift yön trafik uygulamasında HBB tarafından değişimin etkileri incelenerek karar verilecek. Cadde üzerinde araç akışı, işletmelerdeki verimliliğin artması veya azalması, kaza verileri gibi incelemeler neticesinde trafik akışının nihai haline karar verilmesi planlanıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, bu uygulama ile şehrin önemli arterlerinden biri olan Atatürk Caddesi’ni bölgeye uyumlu, görsel anlamda düzenli ulaşım ve parklanma ihtiyaçlarına cevap veren ulaşım yoluna çevrilmesi hedefliyor.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube