ATSO’da skandallar bitmiyor! ATSO Meclis Başkanı, Başkan Yardımcılığı ve Kâtip üyeliği seçimi iptal edildi

Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında usulsüzlükler bir türlü bitmiyor. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında gerçekleştirilen seçim öncesi ve seçim sırasında yapılan usulsüz işlemlere seçimden sonra da devam eden ATSO yönetiminin gerçekleştirdiği Meclis Başkanı, Meclis Başkan Yardımcıları ve Kâtip Üyeliği seçiminin mahkeme tarafından yasalara aykırı olarak yapıldığı hükmüne vardı..

HABER MERKEZİ

Meslek Grupları sayısında yaşanan adaletsiz seçim sistemiyle adını sıkça duyuran Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), bu kez yasalara aykırı usul dışı eylemlerle adını duyurmaya devam ediyor. Daha önce yetkisiz oy kullanımı nedeniyle iptal edilen 7 No’lu Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçimleri yanı sıra seçim sırasında kamera kaydı yapıldığı gerekçesiyle mahkemelik olan ATSO yönetimi bir kez daha yargıya takıldı.

Hatay 2. İdare Mahkemesi tarafından alınan 2 Ocak 2019 tarihli karara göre Antakya Ticaret ve Sanayi Odasının Meclis Başkanı, Meclis Başkan Yardımcıları ve Kâtip Üyeliği seçiminin de yasalara aykırı olarak yapıldığı hükmüne vardı.

ATSO Meclis üyelerinin tüm uyarılarını göz ardı ederek seçimi yapmakta ısrarlı davranan ATSO yönetimini sert bir dille uyaran kamuoyu, yasalara aykırı davranmasına tepki gösterdiler.

Antakya’da bomba etkisi yapan ve mahkeme kararını değerlendiren ATSO üyeleri ve iş çevreleri ATSO yönetiminin yasalar çerçevesinde hareket etmemesini şaşkınlıkla takip ettiklerini söylediler.

ŞAŞKINLIKLA TAKİP EDİYORUZ!

ATSO yönetiminin yargılama sürecinde verdiği yazılı savunmada, “Yapılan organ seçimlerinin yasalara aykırılık teşkil etmediği ve yürütmenin durdurulması talebini’ iddia etmesine rağmen ret veren Hatay 2. İdare Mahkemesi verdiği kararında, net bir şekilde; “Hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmenin durdurulmasına oybirliği ile karar verildi” denildi.

Böylelikle ATSO’nun geçtiğimiz yıl Nisan ayında yaptığı Meclis Başkanı, Meclis Başkan Yardımcıları ve Kâtip Üyeliği seçiminin yasalara aykırı olarak yapıldığı gerekçesiyle geçerliliğini kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube