Avcı’dan yazılı açıklama

HABER MERKEZİ

Hatay SES Şube Başkanı Meryem Avcı Özlük haklarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Acı yazılı açıklamasında, “80’li yıllar 12 Eylül Askeri darbe sonrası toplumun baskı altına alındığı, insanlığı yoksullaştıran, adaletsizliğin ve eşitsizliğin katmerleştiği, sosyal devletin kazanımlarının emekçilerin elinden bir bir alındığı yıllar olarak tarihe geçiyordu.

Tarih sadece faşizmi değil aynı zamanda hakları için ayağa kalkan, direnişe geçen işçilerin ve emekçilerin de mücadelesini yazıyordu. 1980’lerin ortalarından itibaren hak mücadelesini tekrar hissettirmeye başlayan işçi sınıfı, 1989 bahar eylemleri ile çok güçlü bir şekilde tarih sahnesine yeniden çıkmıştı. Grevler, fabrika işgalleri, yürüyüşler, mitingler, genel grevlerle işçi sınıfı askeri darbenin karanlığını yırtıyordu. İşte böylesi bir dönemde tarih sayfalarına kalın puntolarla yazılan mücadelelerin bir örneğini de “kapıkulu değil, emekçiyiz” şiarıyla örgütlenen kamu emekçileri veriyordu; kamu emekçileri yasal, anayasal ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarını kullanarak emek ve demokrasi mücadelesini yükseltiyordu.

Tüm örgütlenme alanları gibi kamu çalışanlarının örgütlenme, sendikalaşma mücadelesi de siyasi iktidarın yasaklarıyla, engellemeleri ile karşılaştı, Üye ve yöneticiler, sürgüne gönderildi, gözaltı ve tutuklamanın yanı sıra faili meçhullerde katledildi, sendika büroları mühürlendi, sendikal faaliyet yasa dışı ilan edildi…

Savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için ülkemizde ve dünyada savaşa karşı barışı, faşizme karşı demokrasiyi, emperyalizme karşı bağımsızlığı, baskıya karşı özgürlüğü, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların eşitliğini, özgürlüğünü ve kardeşliğini savunarak yolunda yürüyen SES’imiz bugünde, Başta onur üyeleri ve barış şehitleri olmak üzere mücadele de yitirdiğimiz arkadaşlarımızın ayak izlerine basarak, meşruluğumuzu haklılığımızdan, gücümüzü örgütlülüğümüzden alarak yolumuzda yürümeye devam ediyor.

Ta ki, eşit, özgür, laik ve kardeşçe bir arada yaşamı elde edene kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube