Avrupa’nın yüzleri!

Müslüm ve Sevda Kabadayı kaleme aldı

BÜLENT KAVUK

Müslüm ve Sevda Kabadayı’ların kaleme aldığı ve fotoğraflarla belgeledikleri Avrupa’nın Yüzleri adlı eser, 40 Kitap Yayınevi tarafından yayımlandı. Kitabın tanıtımı için Ankara’da düzenlenen, etkinliğe çok sayıda edebiyatçı ve okur katıldı.

Yazar Müslüm Kabadayı, “Kitapta Avrupa’nın 12 ülkesinin coğrafi özellikleri ve toplumsal yaşamı yanında, tarihi-kültürel ve sanatsal mekanlarıyla ilgili gözlem ve incelemelerimiz yer alıyor. Aynı zamanda bu ülkelerin sosyolojik dokusu, özellikle Türkiyeliler başta olmak üzere başka ülkelerden gelen göçmenlerin, işçilerin, öğrencilerin durumlarına ilişkin çarpıcı değerlendirmeler söz konusu. Yer adlarının özelliklerini, müzelerde görülenler, kamuoyunca pek bilinmeyen Avrupa’nın yönlerini işledik. Aynı zamanda insani ilişkiler ve sorunlar konularında da ilginç gözlem ve anılara yer verdik. Akademisyenlerin de yararlanabilecekleri veriler sunan bir kitap ortaya çıktı. Okura ve edebiyat dünyamıza yararlı olmasını diliyoruz.” dedi.

Sevda Kabadayı da, “Kitaba Avrupa’nın Yüzleri adını vermemizin ve kapakta maske kullanmamızın nedenini özetlemek isterim. Türkiye’den bakınca Avrupa, genel olarak gelişmiş ve insan hakları bakımından sorunsuz bir coğrafya olarak algılanıyor. Bu ülkelerde sistemin, gelişen teknolojiyle birlikte, insanı mekanikleştirdiğini, insanlığından uzaklaştırarak robotlaştırdığını fark ettik. Kısacası gezip gördüklerimiz yanında Avrupa’nın birçok yüzünün olduğuna dair gözlem ve değerlendirmelerimizi okurla paylaşmak istedik.” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube