Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü Dünya 2.’si

Büyük bir başarıya imza attılar!

ALİ ATASOY

Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü öğrencileri Estonya’da gerçekleşen Robotex International’da Dünya 2.si olarak bayrağımızı dalgalandırdı.

Robotex Internatonal, Dünyanın en büyük robot festivali olarak merkezi Tallinn-Estonya’da bulunan Finlandinya, Amerika, Çin gibi ülkelerde faaliyet gösteren bir robotik organizasyonudur. Mühendisler, yöneticiler ve öğrencileri biraraya getiren, dünya üzerinde 18 ayrı noktada varolan bu organizasyonda amaç robot teknolojisini dünya genelinde yaygınlaştırmak ve üreten bir nesil yetiştirmektir.

Yaklaşık 3.000 yarışmacı ve 10.000 ziyaretçinin katıldığı Estonya’daki yarışmada, kendi ülkelerinde şampiyon olan takımlar sahne aldı.

2-3 Kasım tarihlerinde Antalya’da Türkiye ayağı gerçekleşen Robotex’de Türkiye Şampiyonu olan Bahçeşehir Koleji Hatay Kampüsü “ZEUS” takımı Estonya’daki Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil etmeye hak kazanarak,  “Akıllı Şehirler” (Ülemiste City Kratt) kategorisinde Dünya 2.si oldu.  Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi ile Anadolu Lisesi öğrencileri  Ekin Arda Kerimoğlu, Defne Su Kılıçlar, Hasan Görkem İnal, İsa Murat Tümer, Özgür Arusoğlu mentörleri Orhan Çevik liderliğinde yaptıkları projede Türkçe ve İngilizce uzaktan telefon ile sözlü komut alabilen bir robot tasarlayarak, bu robotlar ile şehrin sorunlarına hızlı ve pratik çözümler üretmeyi hedeflediler. Robotun tasarım, yazılım, elektronik, mekanik gibi tüm aşamalarında Hatay Kampüsü Bilim Merkezinde okul dışı zamanda çalışmalar yaptılar.

Kurucu Temsilcisi Serdal Aslan yaptığı açıklamada“2016 yılında Bahçeşehir Kolejini Hatay’a kazandırdığımızda hedefimiz değişen dünyayı takip edebilen ve üreten bir nesil yetiştirmekti. Bu hedef doğrultusunda yapılan bu tarz projeler ve alınan bu dereceler ile hedeflerimize adım adım ilerliyoruz. Başarılarımızın Türkiye sınırlarını aşıp Dünya çapında olması bizi hem çok gururlandırıyor aynı zamanda sorumluluk da yüklüyor. Hatay Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları olarak Hatay’ımızı ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Bu başarılarda emeği geçen tüm ekibimi ve öğrencilerimi yürekten kutluyorum.” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube