Hemoroid/ Basur

Halk arasında basur ya da mayasıl olarak da bilinen hemoroid, can yakıcı olmasının yanında yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Genel olarak belirtileri, başka bir hastalığın habercisi olabilir. Makatta kanama, dışkılamada değişiklik ya da düzensizlik ve ağrı gibi belirtiler kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hemoroidin belirtileri, tedavisi ve aynı belirtiye sahip olan hastalıklar nelerdir; gelin yakından mercek tutalım…

Hemoroid Nedir, Nasıl Oluşur?

Kalın bağırsağın son kısmı olan anus olarak adlandırdığımız bölümündeki ya da makat bölgesinde damarların şişmesi veya büyümesine hemoroid denir.  Anal kanaldaki damar yumakları sarkar ve kimi zaman da sıkışıp kanar. Zaman ilerledikçe bu yumaklar makatın dışına çıkabilir.

Bu hastalık iç (internal) ve dış (external) olarak ikiye ayrılır. İç hemoroid genellikle ağrısız geçerken dış hemoroid oldukça sancılı geçebilir. Kimi zaman genişlemiş damarlara pıhtı oturur ve şiddetli bir ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur. İç hemoroid ise dört farklı evreye göre değerlendirilir.

Hemoroid evreleri;

1. Evre:Hemoroidde kanama ile kendini belli eder. Küçük kanamalar, tuvalet kağıdını kirletecek şekilde ya da kimi zaman damla şeklindedir. Bu evrede hemoroidler sarkmaz. Ancak rektoskopi ile görülür.
2. Evre:Hemoroidler dışkılama ile birlikte dışarı sarkarlar ve sonrasında kendiliğinden geri giderler.
3. Evre:Hemoroid memeleri artık anüs dışına çıkmıştır. Yalnızca parmakla itilerek anüse geri itilebilmektelerdir. Çok sık olarak ödem gerçekleşir ve ağrıya sebep olurlar.
4. Evre:Hemoroidlerin makattan dışarı sarktığı evredir. Memeler genellikle büyük ve ıslaktır. Şikayetler arasında büyük abdestten sonra tam temizlenememe nedeniyle iç çamaşırının kirlenmesi vardır ve otururken ağrı da oluşabilmektedir.

Hemoroid Belirtisi Nelerdir?

Bu belirtilere dikkat!

Sıklıkla karşılaşılan hemoroid belirtileri;

  • Dışkılama sırasında ağrı ya da yanma hissi
  • Rektal kanama (Makattan taze kırmızı renkli kanama)
  • Makatta şişlik, akıntı veya ıslaklık hissi
  • Kaşıntı
  • Dışkılamada düzensizlik

Hemoroid Tedavisi Nasıl Gerçekleşir? 

Tedavisinde öncelikle bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi amaçlanır. Sürekli meydana gelen kabızlık ya da ishal gibi sorunlarınız varsa önce buna yol açan sebepler bulunmalı ve çözüme kavuşturulmalıdır. Uzman doktor tarafından kesin hemoroid tanısı konmadan herhangi bir hemoroid kremi ya da ilaç kullanılmamalıdır. Daha çok l. ve 2. evredekiler için ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Krem genel olarak ağrı, şişlik ve yanmayı engellemek için kullanılır. Bunun yanında az miktarda nitrogliserin içeren kremle sorun olan bölgeye masaj yapılması da ağrı ve yanmayı azaltabilir. Bu kremler makat kaslarını gevşetip rahatlatabilir. Ancak kullanılan kremler etkisi ağır olan kremlerdir. Fazla miktarda alınmaması gerekir.

Dışkılama sonrası herhangi bir küvete ılık su konarak yaklaşık on beş yirmi dakika oturulması da hemoroid tedavi yöntemlerindendir. Oturma banyosu adı verilen bu yöntemde dezenfektan kullanılabilir ve rahatlama sağlar. Ardından da makat kağıt havluyla kurulanır.

Bir diğer tedavisi ise skleroterapi’dir. İğne ya da enjeksiyon tedavisi olarak da geçen bu yöntemde sorun olan bölgeye bazı maddeler enjekte edilir. Bu yöntemle oluşan sarkma giderilmeye çalışılır. Narkozsuz uygulanan yöntem, ağrısız ve kısa sürelidir.

Boğma tedavisi ya da bant ligasyonu ise geliştirilen bir başka tedavi yöntemidir. Bu yöntemde hemoroid memesinin etrafına bir lastik takılır ve meme çürümeye terk edilir. Bunlar açık ve ameliyatsız tedavi yöntemleridir.

En Etkili Tedavi Yöntemi: Hemoroid Ameliyatı

Hemoroid tedavisi, hastalığın gelişimine bağlı olarak klasik cerrahi ile yani ameliyatla da yapılabilir.  3., 4. evredeki hemoroidlerde daha çok tercih edilen hemoroid ameliyatı; genel anestezi altında ya da özel cihazlarla bölgesel anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Üçüncü bölge hemoroid tedavisi içinse lazer tedavisi de uygulanabilir. Bu yöntemde de ameliyat süresi oldukça kısa ve ameliyat sonrası ağrısızdır. Hastalık için en etkili tedavi yöntemi olup ameliyat sonrasında hastalığın tekrar etme ihtimali azdır.

Hemoroid Nasıl Geçer Ve Hastalığı Tetikleyen Unsurlar Nelerdir?

Öncelikle posalı yiyeceklerden oluşan bir diyet tavsiye edilir. Ancak bu diyetin mutlaka doktor kontrolünde yapılacak diğer uygulamalarla birlikte yapılması çok önemlidir. Temel nedeni bazen dışkılamada yapılan yanlışlıklardır. Vücudumuzun boşaltım sisteminin doğal bir düzeni vardır. Eğer siz sabah gelen doğal dışkılama isteğini erteler ya da baskılarsanız, bunun dışında başka bir zamanda doğal rutin dışında kendinizi dışkılamaya zorlarsanız hastalığı tetiklemiş olursunuz. Ayrıca gelişen sürekli kabızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları da bu hastalığa yol açabilir. Bol su içmek genel olarak sağlıklı bir yaşam için önerilir. Hemoroide yakalanmamak ve düzenli bağırsak hareketleri için de bol su içmek şarttır. Sindirim sisteminizdeki kabızlık gibi bir sorun da olasılığı artırdığı için yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekir. Lifli gıdalardan yeteri derecede almak diğer bir çok hastalık için olduğu gibi bu hastalık için de önemlidir.

Düzensiz fiziksel aktivitenin olduğu bir yaşam da hastalığın sebebi olabilir. Yani çok fazla fiziksel aktivite ya da fiziksel aktivitenin hiç olmaması, uzun süre oturmanın da bu hastalığa sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle her hastalığın tedavisinde ve sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesinde düzenli spor yapmak gereklidir. Size uygun bir spor dalına devam etmek ya da en azından düzenli yürüyüşü hayatınıza dahil etmek bir çok hastalığın tedavisinde önemli bir etkiye sahiptir.

Öte yandan kadınlar gebelikte ve doğum sonrasında bu hastalığa yakalanabilir. Şoförlük ve pilotluk gibi mesleklere mensup kişilerin de özellikle bağırsak sağlığına dikkat etmesi gerekir. Egzersizler ihmal edilmemeli ve beslenme düzenine lifli ve posalı yiyecekler dahil edilmelidir. Ayrıca alkol alışkanlığı da hemoroide neden olabilir.

Hemoroid Farklı Hastalıkların Habercisi Olabilir!

Hemoroid için önemli olan bir başka mesele hastalığın altında herhangi bir tümör olup olmadığıdır. Hemoroid kalın bağırsak kanseri habercisi olabilir. Dolayısıyla eğer makatınızdan kan gelme gibi belirtiler varsa ve şiddetli bir ağrı oluşuyorsa mutlaka tam donanımlı bir hastaneye başvurmalısınız. Doktorunuzun önerisi dışında herhangi bir krem ya da ilaç almamalısınız. Hastalık ancak rektoskopik ya da kolonoskopik bir tetkik sonucunda teşhis edilebilir. Özellikle tümör gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisiyse doktora gitmekte gecikmemelisiniz. Erken teşhis her hastalığın tedavisinde hayati bir öneme sahiptir.

Yaşantınızı oldukça zorlayan ve bazen oturup kalkmakta bile güçlük yaşamanıza neden olan hemoroid için yaşantınıza dikkat etmeli, sağlıklı beslenmeye ve fiziksel olarak aktif bir hayat sürmeye özen göstermelisiniz. Bu hastalık zamanla yürümenizi bile engelleyebilir. İlerlemesi ve daha ciddi boyutlara varması durumunda ameliyatla tedavisi mümkün olsa da ameliyat sonrası muhtemel olarak yaşayacağınız sıkıntılar da size oldukça sıkıntılı zamanlar yaşatabilir. Bu yüzden hastalık sizde ilk belirtilerini göstermeye başladığında, uzun süre ağrı çekmeden hemen doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Bu tetkiklerin yapılması için tam donanımlı bir hastaneye başvurmak ve genel cerrahi bölümüne danışmak gereklidir.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube