Bayramlar olsun ama Türkiye’de demokrasi de olsun!

Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, bayramların önemine dikkati çekti..

VEYSEL SAVAŞ

Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, Bayramların, İslam dinimizin bizlere en güzel hediyelerinden biri olduğunu vurguladı.

Çardak, gazetemize yaptığı açıklamada, dini bayramların sevinç ve huzurun en güzel günleri olduğuna dikkati çekti.

“Bayramlar olsun ama İslam âleminde yoksulluk, baskı, zulüm olmasın” diyen Çardak, şöyle devam etti:

“Bayramlar olsun ama Ortadoğu ülkelerinde savaşlar olmasın, masum insanlar ölmesin!

Bayramlar olsun ama trafik kazaları olmasın, insanlar ölmesin.

Bayramlar olsun ama ülkeler bölünmesin, milletlerin birliği, bütünlüğü bozulmasın! Doğa ve ormanlar talan edilmesin; sömürü olmasın, savaş olmasın!

Bayramlar olsun ama ayrımcılık olmasın! Tüm insanlığa bayram olsun! İnsan, masum canları değil, içindeki kötülüğü kurban etsin. Candan bildiklerimizin ihaneti bizleri yormasın! Altın ateş, kadın altın, erkek kadın karşısında bozulmasın! İnsan birisiyle yaşlansın, birisi yüzünden değil. Bayramlar olsun ama Türkiye’de demokrasi de olsun! Türkiye Cumhuriyeti’nin nitelikleri değişmesin.

Bayramlar olsun ama herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olsun. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınmasın. Bayramlar olsun ama Türkiye’nin içinde bulunduğu karmaşık sorunlara da çözümler bulunsun! Türk toplumu hür, müreffeh, mutlu ve barış içinde yaşasın.

Bayramlar olsun ama Türkiye’de hukuka ve insani değerlere saygı olsun. Bayramlar olsun ama yılın her günü bayram tadında olsun! Türkiye,  emperyalist ülkelere kurban edilmesin! Yurtta barış, dünyada barış olsun. İnsanlar kardeş olsun.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube