Bergamut reçeli her yerde bulunmaz!

BÜLENT KAVUK

Hatay’ın enfes reçellerinden bir tanesi de bergamut reçeli olduğu ifade ediliyor.

Antakya’da ‘Berk-Buket Tatlıcılık’ tarafından imal edilerek satışa sunulan bergamut reçeli bölgemizde tüketilen reçellerin başında geliyor.

Berk-Buket Tatlıcılık İmalatçısı Ayhan Baklavacı, gazetemiz muhabirine bergamut reçelinin tarifini yaparak, şunları söyledi:

“Kebbetin dış kabuğunu ince ince soyun. Daha sonra dörde bölüp meyve kısmını çıkarın. Kebbetin iç kabuğunu kibrit büyüklüğünde doğrayın. Kebbetin acı olan kabuklarını yumuşayıncaya kadar suda haşlayın. Haşlanmasının ardından süzerek normal suda bir gece boyunca bekletin. Acısının tamamen kaybolması için suyunu birkaç defa değiştirebilirsiniz. Geniş ve yayvan bir tencereye döktüğünüz şekerin üzeri su ile kaplanacak şekilde doldurun ve kaynatın. Kıvama gelmeden önce, kebbetleri avucunuzda sıkıp suyunu iyice çıkarın ve içine tekrar alın. Kebbetler ile beraber kaynayan şekerli su reçel kıvamına geldiğinde 1 adet limonun suyunu sıkın. 6-7 dakika kadar kaynatın ve soğumaya bırakın ve reçeliniz hazır olacaktır.”

Soğumadan sonra reçeli kavanozlara yerleştirdiklerini anlatan Baklavacı, bergamut reçelinin sağlık açısından da çok faydalı bir tatlı olduğunu sözlerine ekledi.

NEREDE YETİŞİR FAYDALARI

Anavatanı Hindistan’ın batısıdır. Türkiye’de Adana, Hatay ve Mersin civarında yetiştirilmektedir.

Çiçekleri küçüktür ve beyaz renklidir, meyveleri ise küre biçiminde veya armuda benzemektedir. Boyu ortalama 5-7 cm arasındadır.

İsmi Türkçe “Bey Armudu” kelimelerinin bozularak Fransızca “Bargamote” kelimesine dönmesiyle oluşmuştur.

Yağı depresyon için çok etkili olmaktadır. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliği uyku düzenindeki bozukluklara iyi gelmektedir. Böbreklerin çalışmasını düzenler. Mikropları etkisizleştirmede bire birdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube