Bina ve araç sayısı arttıkça Park yeri kalmıyor!

METİN DİNGİL

Araç sürücüleri Hatay’da birçok bölgede park yeri bulmak için işkence çekiyor. Park yeri bulamayınca da, çözümü aracını yanlış yere park etmekte arıyor. Ancak yapılan yanlış parklar da trafiği alt üst ediyor.

Hatay’da imar planı olmaması ya da mevcut imar planının yetersiz kalması park yeri sorununu da beraberinde getiriyor.

Evinin önünde ya da gitmek istediği herhangi bir işyerinin yakınında park yeri bulamayan sürücüler çözümü, aracını park etmenin yasak olduğu alanlara park etmekte arıyor. Ancak bu durum da beraberinde trafik kazalarını getiriyor.

Yanlış parklar nedeniyle trafiğin akışı engelleniyor, hatta bazı noktalarda yayalara yürüyecek yer dahi bırakılmıyor. Tabii bu durum birçok kazayı da beraberinde getiriyor.

Trafik uzmanlarına göre, yeterli park yeri olmaması, yanlış park yapmak için yeterli bir sebep değil ve sürücüler gerekirse daha uzun mesafeler yürümeyi göze alarak aracını uzakta dahi olsa park yerine park etmeli.

Şehir planlama uzmanlarına göre ise, park yeri sorunun önüne geçilmesi için yeni binalar yapılırken, park yerlerinin de nereye ve nasıl yapılacağının hesaplanması gerekiyor.

Yine şehir planlama uzmanlarına göre, her bina için park yeri yapılmasının yolu da ayrıntılı bir imar planı hazırlanmasından geçiyor.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARI ŞEHİR DIŞINA TAŞINMALI

Vatandaşlar, insan nüfusunun hızla arttığı Hatay’da artık mevcut yoların ve otoparkların yetersiz kaldığını belirterek, gazetemiz haber ekibine şunları söylediler:

“Yeni yollar açılmalı, kamu kurum ve kuruluşları şehir dışına taşınmalı ve tek çatı altında toplanmalı. Aksi halde ilerleyen yıllarda adım atacak yer bulamayacağız. Yeşil alanları imara açarak, hem nefes alacak alanlarımız kalmıyor hem de doğa katlediliyor. Artık buna ‘dur’ denilmeli. Şehir plansız ve programsız büyümemelidir. Meslek odaları ile beraber bu işi bilen insanlarla birlikte hazırlanacak olan projeler bir an önce uygulanmalıdır. Bir de sistemli projelerle işi bilen insanlarla yapılacak çalışmalarla doğru iş yapılmalı ve bir öncelik sırası belirlenmelidir. Nüfusumuza göre araç sayısı çok fazla ve otoparklar da çok az olup, toplu taşımanın olmaması yaşam konforunu azaltıyor. Bir an önce bu yanlışlardan dönüp iyi planlamalar ve projelerle daha yaşanabilir, konforlu şehirler yaratılabilir” diye yetkililere çağrıda bulundular.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube