Biz kadınlar yaşamak istiyoruz!

Emine Bulut’un ölmek istemiyorum çığlıklarını sokaklara taşıyarak ve son dönemlerde artan kadın cinayetlerini durdurmak için; İskenderun Kadın Platformu, önce yarım saat oturma eylemini gerçekleştirerek, bir süre yaşam ve ses çıkarma eylemini sürdürüp, daha sonra basın açıklamasını gerçekleştirdi..

ÖZKAN BAKKAYLI

İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Hülya Ateş, kadın düşmanı söylem ve politikaların kadınların hayatlarına mal olduğunu belirterek, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle. Kadın cinayetleri politiktir” dedi.

Emine Bulut’un ölmek istemiyorum çığlıklarını sokaklara taşıyarak ve son dönemlerde artan kadın cinayetlerini durdurmak için; İskenderun Kadın Platformu, eski Bit Pazarı alanında önce yarım saat oturma eylemini gerçekleştirerek, bir süre yaşam ve ses çıkarma eylemini sürdürüp, daha sonra basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan Hülya Ateş, son üç günde yaşanan kadın cinayetlerine tepki göstererek, şunları söyledi:

“Kırıkkale de Emine Bulut boşandığı kocası tarafından kızının önünde öldürüldü, geriye Emine’nin ölmek istemiyorum sözleri kaldı. Türkiye’de her gün her hafta kadın cinayetleri işleniyor. Hiçbir kadın ölmek, şiddete, tacize tecavüze maruz bırakılmak istemiyor. İşte tamda bu yüzden erkek şiddetini önleyen yasalara 6284 sayılı kanuna İstanbul sözleşmesine kadınları koruyan mekanizmalara ihtiyacımız var.  Her gün hayatlarımızı dar eden bu şiddete rağmen birde haklarımız ellerimizden alınmak isteniyor. Kadınlar boşanamasın diye zorunlu arabuluculuk getiriliyor. Biz kadınlar yaşamak istiyoruz! Şiddetin, tacizin; ölüm tehditlerinin ve baskıların olmadığı eşit ve özgür bir hayat istiyoruz. Kadınlar ve çocukların şiddetsiz bir hayat kurabilmeleri için toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Kadınların ve çocuklarının şiddet görmediği bir dünya için kadınların kazanımlarına göz diken, kadın düşmanı söylem ve politikalara karşı mücadele etmek ve toplumsal cinsiyet eşitliliğinin gerçekleşmesi için her alanda çalışmak gerekiyor.

Kadın cinayetlerinde iyi hal indirimi ve cezasızlık devam ediyor, 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi etkin bir şekilde uygulanmıyor. Kadınlar her gün erkekler tarafından, öldürülüyor. İktidar seyrediyor. Erkek Adalet değil, gerçek Adalet istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube