Bölge illerinde en az OSB bizde!

METİN DİNGİL

Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere diğer sivil toplum örgütü temsilcileri ve CHP’li Milletvekillerinin yaptığı tüm baskıya rağmen bir türlü teşvik bölgesine dâhil edilmeyen ilimiz Hatay’ın bölge illeri arasında OSB işgücü bakımından da en az firma sayısına sahip olduğu ortaya çıktı.

Bu durumun üzücü olduğunu dile getiren vatandaşlar ise sahipsiz kent Hatay’ın OSB bakımından da güçlü olabilmesi için teşvik kapsamına alınması gerektiğini söylediler.

Mersin Tarsus’ta 209, Adana’da 379, Gaziantep’te 1008 adet firmanın OSB’lerde faaliyet gösterdiğini hatırlatan vatandaşlar bu rakamın Hatay’da ise sadece 67 firma olarak gerçekleştiğini söylediler.

Bunun tek nedeninin ise Hatay’ın Teşvikli bölgeler arasında olmamasına bağlayan Hataylılar,

Teşvik bölgesinde yer alan illerin SGK Primleri, Vergi, Elektrik gibi birçok alanda avantajlı oldukları için yatırımcının bu bölgelere kaydığını öne sürdüler.

Geçtiğimiz yıl verilerine göre Vergi Tahsilatında Türkiye’de 81 il arasında ilk 7 il arasına girmeyi başaran ilimiz Hatay’ın OSB ve teşvik konusunda ki şansızlığının sürmesine isyan eden Hataylılar, Hatay’ın 2018 yılında 10 milyar lira gibi ciddi bir rakamı vergi olarak genel bütçeye ödediğini ancak geri dönüşlerde büyük sıkıntılar yaşandığını söylediler..

Başarılı grafiğin sürmesi ve üstüne daha da önemli rakamların konulabilmesi için Hatay’ın mutlaka teşvik edilen iller arasına dâhil edilmesini isteyen sanayici işadamları ise bu konuda yaşanan sıkıntıların büyüklüğünden her fırsatta söz ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube