Bu filmi dünya izleyecek!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Antakya’daki farklı inançların insanları insancıllığa ve barışa çağıran iletilerinin konu edildiği ve Prof. Dr. Sedat Cereci tarafından yönetilen İnsanları İnsanlığa Çağıranlar “Those who Invite People to Humanism” adlı film 12 Kasım tarihinde Ankara’daki İtalya Dostluk Derneği’nde gösterilecek.

İtalya Dostluk Derneği Başkanı Av. Musa Toprak tarafından gösterim için Ankara’ya davet edilen filmin, dernek binasında seçkin bir protokol, yabancı ve yerli konuklara gösterileceği bildirildi. Yönetmen Prof. Dr. Sedat Cereci’nin katılacağı gösterimden sonra, Antakya’nın ve Antakya’nın çok unsurlu ancak tek kültürlü ortamının tartışılacağı bir söyleşi yapılacağı ve söyleşinin Dr. Öğr. Gör Özden Toprak tarafından yönetileceği öğrenildi.

Prof. Dr. Sedat Cereci’nin 2017 yılında yaklaşık 15 kişilik bir ekiple çektiği ve daha önce 18 ülkede gösterdiği filmin, çok unsurlu Antakya’yı tüm insancıl ve barışçıl özellikleriyle anlattığı dile getirildi. Antakya Musevi Havrası, Antakya Ortodoks Kilisesi, Habibi Naccar Camii, Altınözü Kaddis Morcircos Kilisesi, Samandağ Ziyareti, Hatay Müftülüğü gibi mekânlarda çekilen filmde Antakya Musevi Cemaati temsilcisi, Ortodoks Kilisesi Rahibi, Alevi Cemaati temsilcisi, Hatay Müftüsü, Kaddis Morcircos Kilisesi Rahibi ve Antakya sakinlerinin, tüm Antakya’yı insancıllığa çağıran iletiler konusunda görüş aktardığı belirtildi.

Ankara’nın ileri gelen sanatseverleri için film günleri düzenleyen İtalya Dostluk Derneği’nin nitelikli yapımlarla Türkiye ve İtalya arasında dostluk geliştirmeye çalıştığı, Türk yapımcı ve yönetmenlerinin nitelikli yapımlarına da etkinliklerinde yer verdiği bildirildi. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin de yapımına katkıda bulunduğu filmin, Antakya’nın tarihinden çok unsurlu kültürüne kadar geniş bir açıdan Antakya’yı ele aldığı dile getirildi.

2019 yılındaki projesinin de bir Mersin filmi olduğunu açıklayan Prof. Dr. Sedat Cereci, Türkiye’de insancıllığa ve barışa işaret eden tüm kodları kullanarak daha fazla film çekmek istediğini belirtti.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube