Bu kalıntıya kayıtsız kalmayın!

ÖZKAN BAKKAYLI

Defne ilçesinin en önemli tarihi eserleri arasında kalan Çan mağarasına ilgisizlik vatandaşları çileden çıkardı. Çan mağarasının önemine dikkat çeken vatandaşlar Defne Belediyesinin duyarsızlığından yakınarak, “Nasıl Bir belediye yönetimidir bu? Çan Mağarası gibi tarihi bir kalıntıyı dahi önemsemiyorlar. Bu sorumsuzluktur, bu duyarsızlıktır” dediler.

Müze Ve Kültür Müdürlüğü ilgili birimlerine ayrıca sitem eden vatandaşlar, “Aslında bu onların işi. Ancak onlar ilgilenmiyorlar. Defne Belediyesi ise baskı unsuru olmuyor. Herkes kendi rahat yaşamına bakıyor” diyerek serzenişte bulundular.

MAĞARA İLE İLGİLİ BİLGİ

Defne’nin en önemli kalıntılarından biri olan Çan Mağarasının dünyanın en büyük ikinci mağarası olduğu sanılıyor. Mağara da bugüne kadar ciddi bir bilimsel çalışma yapılamadığı için mağaranın uzunluğu tam olarak bilinmiyor. Vietnam’da 1991 yılında keşfedilen 135 kilometre uzunluğunda, 200 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğinde ki Son Doong mağarasından sonra dünyanın en büyük ikinci mağarası olduğu tahmin edilen mağaranın en büyük özelliği ise doğuya bakan girişinin Çan şeklinde olmasıdır.

Mağara bugün ki haliyle Çan şeklindeki giriş kapısından itibaren 12, 15 ve 25 metre aralıklarla üç basamak halindedir. Ancak Mağara da meydana gelen bir çöküntü nedeniyle diğer bölümlerine ulaşılamıyor. Mağara bünyesinde çok sayı da tünel bulunuyor. İnsanın emekleyerek veya sürünerek ancak ilerleyebilecekleri tüneller mağaranın belli noktalarından dışarı kaçışı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube