Bu kitap anne ve babalara uyarı niteliğinde!

HAZIRLAYAN: GÜLŞAH DÖNMEZ

Antakya 1934 doğumlu Akdeniz delisi şair Sabahattin Yalkın’dan: çocuklara şiiri, türküyü, öyküyü sevdiren yazar Nebih Nafile’nin Koza Karaca Yayından yayımlanan “Bombili’nin Kedileri” çocuk öykü kitabı üzerine bir değerlendirme yazısı. Koza Yayın yöneticisi Dr. Özgün Karaca’nın yayına hazırlık sürecinde katkıda bulunduğu “Bombili’nin Kedileri” çocuk öykü kitabı özel olarak ressam Gül Oralı tarafından resimlendirildi ve ilk olarak 2.Hatay Kitap Fuarında okurlarıyla buluşmuştu. 17 Kasım 2018 tarihinde Uluslararası Tüyap İstanbul Kitap Fuarı Koza Karaca Yayın standında imza etkinlikleri çerçevesinde okurlarıyla buluşan kitap büyükler ve çocuklar tarafından yoğun ilgi gördü. Değişik okullarda imza ve söyleşilerle yazar Nebih Nafile, çocukların okuma bilinçlerinin açılması konusunda çalışmaları sürmektedir.

Emekliye ayrılan ve İstanbul Feneryolu’nda oturan 85 yaşındaki Antakyalı şair Sabahattin Yalkın’ı biraz tanıyalım: İlk ve ortaöğrenimini Antakya’da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi’ni bitirdi. Macaristan ve Hollanda’da lisans üstü eğitim yaptı. Hidroloji üzerine uzmanlaşarak DSİ’nin çeşitli kademelerde (Elektrik İşleri Etüd İdaresi) devlet memurluğu ve yöneticilik yaptı. Şair Sabahattin Yalkın’dan gazetemize ulaşan kitap değerlendirmesini okurlarımızla paylaşıyoruz.

BOMBİLİ’NİN KEDİLERİ ve Nebih Nafile

“Çok yönlü bir sanat emekçisi olan Nebih Nafile’nin “Bombili’nin Kedileri” adlı öykü kitabı, çocuklar için yazılmış yedi öyküden oluşuyor. Yer yer şiir diline yaklaşan bir biçem içinde öyküler. Özellikle kitabın ilk öyküsü “Gökkuşaklı Oyunlarım” şiir gibi. Gök kuşağı ile ip atlamak… Ne güzel bulunmuş… Çok sevdim. Renklerle dolu bir doğa ve çocuğun dünyasıyla bütünleşen resimler. Verilmek istenen doğa sevgisi; başarılı ve abartısız. Kitaba ad olan öykü, Bombili’nin Kedileri çocuk-hayvan sevgisi üzerine kurgulanmış.

Antakya’nın eski evleri hayatlı(avlulu) olurdu. Akdeniz’in yaz sıcakları bu tip evleri ortaya çıkarmıştı. Avlulu evlerde kediler evin demirbaşlarıydı. Onlar sıçanların, böceklerin bir tür bekçileri idiler. Evin içi kedilerle dolunca, onların birkaçı komşulara, şuraya buraya gönderi-lirdi. Ev halkı günlük yaşamında, kedilerle sevimli bir bütünlük içinde olurlardı. Bu da çocuklarda ev hayvanlarına karşı bir sevgi yaratırdı. Kaplumbağa öyküsü de çocukta hayvan sevgisinin bir değişik resimlenmesi.

“Arabamdaki Fıstık” öyküsü şehir hayatında sık sık rastladığımız bir olay. Soğuk kış günlerinde, sokak kedileri, köpekleri arabaların sıcak motoruna yakın boşluklarına sığınırlar. Küçük kazalara neden olabilirler. Bu da hem çocuklara hem de büyüklere bir uyarı niteliğinde.

Günümüzde trafik sorunu her geçen gün büyümekte. Şair, yazar, radyo programcısı ama en önemlisi bir eğitimci olan Nebih Nafile bunu da işlemiş, çocukların yollarda daha dikkatli olmalarını öykülemiş. Anne babalara da uyarı niteliğinde.

Öyküler kolay okunabilecek bir dil yakalamış; bu çocuklar için önemli bir özellik. Somuncu öyküsü, lapacı, eline ne geçerse yiyen ve şiştikçe şişen çocuk tipi de bize hiç yabancı gelmiyor. Özetle başarılı bir çalışma olmuş.

Benim ‘Çocuk Deliceleri” adlı çocuk şiirlerim, Ankara Belediyesi – Damar Dergisi eşliğinde 1. lik ödülü almıştı. Verilme nedenlerinden biri, şiirlerimde çocukları, çocuk yerine koymamış olmam idi. Nafile de sözünü ettiğim ilk öyküsü başta olmak üzere, öykülerinde genel bir dil kullanıyordu. Büyükler de rahatlıkla okuyabilirlerdi. Çocukların, hep çocuk yerine konulması onları bazen ciddi biçimde rahatsız ediyordu. Nafile öykülerinde böyle bir açmaza düşmemiş.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube