Buğday saplarından neler yapıyor neler!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehrimizin yöresel el sanatlarından biri olan sepet örgücülüğünün son temsilcisi Niyazi Köleoğlu ilerlemiş yaşına rağmen bu mesleği yaşatmak adına var gücü ile mücadelesini veriyor. Altınözü Altınkaya Mahallesinde yaşayan Niyazi Köleoğlu 1960 yılından bugüne kadar buğday saplarından yaptığı birbirinden güzel eserleri ile izleyenleri kendine hayran bırakmasının yanında sepet örücülüğü mesleğini gelecek kuşaklara aktarmak adına verdiği mücadelesi ile de takdir topluyor. Yoğun iş temposu arasında Altınkaya Mahallesinde evinde dinlenirken ziyaret ettiğimiz Niyazi amca her zamanki gibi güleryüzü ile bizleri karşılarken tavşan kanı çaylarımızı söylemişti bile.

En büyük hedefinin bu mesleği gelecek kuşağa aktarmak olduğunu ifade eden sepet örgücüsü Niyazi Köleoğlu, Halk eğitim merkezi koordinesinde sepet örgücülüğü ile ilgili kurslar verdiğini ama kursiyerlerden çoğunun zorlanarak kursu tamamlayamadığını çok az sayıda insanın mesleği öğrenebildiğini belirtti. Oldukça samimi bir ortamda geçen sohbetimizde Niyazi amca yaptığı açıklamasında, “1960 yılında köyümüze gelen Köy enstitüsü hocamdan öğrendiğim mesleğimi o günden bugüne en iyi biçimde icra etmeye çalıştım. Hasat zamanlarında tarlalardan topladığımız buğday sağlarını kendi hazırladığımız boyaların olduğu kaplarda bekleterek elde ettiğimiz renk renk buğday saplarını kullanarak ördüğüm ürünlerim sayesinde 4 çocuğumu okutup evimin geçimin sağladım. Eşim başta olmak üzere çocuklarım, gelinlerim ve hatta torunlarım sepet örücülüğü mesleğini en iyi şekilde yapmaktadırlar. Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün destekleri ile katıldığım birçok Yurt içi ve Yurt dışı fuarlarda sergilediğimiz ürünlerimiz herkesten tam not almıştır. Turizm Bakanlığımız ve Valiliğimiz başta olmak üzere bir çok makamdan aldığım plaket ve teşekkür belgelerimi evimin en güzel köşesinde gururla saklamaktayım. Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlik Başkanlığı tarafından ahilik haftasında yılın ahisi seçilmenin haklı gururunu yaşadım. Önümüzdeki günlerde yoğun bir program bizi beklemektedir. Son olarak şunu belirtmek isterim ki mezara gidene kadar devam ettirmeyi düşündüğüm mesleğimin gelecek nesillere aktarılması adına kurslar açılırsa yine seve seve görev almak isterim” dedi.

Buğday sapından yaptığı birbirinden güzel sepet, çanta, şekerlik ve sofra modellerini bizlere gösteren Niyazi Köleoğlu aynı zamanda bizlere özel sergilediği canlı performansı ile ilk günkü el çabukluğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube