Burası Agora Meyhanesi

“Burası Agora Meyhanesi/ Burada yaşar aşkların en madarası/ Ve en şahanesi/ Burada saçların bir teline bir galon içilir/ Gözlerin her rengine bir şarkı seçilir/ Sen bu sekiz köşeli meyhaneyi bilmezsin/ Bu sekiz köşeli meyhane seni bilir” şiirin bir bölümü böyle devam eder gider. İşte bu şiir şarkı olarak bestelenince dillere destan olmuştur. Kim duyar da kulak kesilmez güzelim şarkıya. Gönlünüze hitap eden bir şarkıcıdan dinlerseniz değmeyin keyfinize. Bir Zeki Müren, bir Müzeyyen Senar’dan dinlemeye ne dersiniz.

Şiiri yazan sevgili ağabeyimiz Onur Şenli. Şiir bittiğinde önce adını “Gece, Şarap ve Aşk” koyar. Onur ağabeyin arkadaşı Onur Dikmen şiirin adını Agora Meyhanesi olarak değiştirir. Onur Şenli bir doktordur. Şiiri de tıbbiyede öğrenciyken aşık olduğu bir kız yüzünden yazar. Şiiri yazdığı İzmir’in Agora semtinde bir ucuz meyhanedir. Ulaşamadığı bir aşkın ürünüdür Agora Meyhanesi şiiri…

Konak Belediyesi Ustaya Saygı gecesinin ilk konuğu olarak Onur Şenli’ye bu onuru verdi. Salon tıklım tıklımdı. Dışarıya dev bir ekran da konmuştu ama yer yine de yetersizdi. Çok sevilen güzel bir dosttur. Onunla oturup iki satır konuşmak kişiye çok şey kazandırır. Konuşurken nükteler, dizeler, anılar havada uçuşur. Konak Belediyesi, belediyenin dinamik, yaratıcı Başkanı Dr. Hakan Tartan çok iyi düşünmüşler. Onur Şenli’yle başlayan etkinlik onuncusunu yaptı geçenlerde. Belediyenin kültür danışmanı Şair Namık Kuyumcu da belediyeye verimli olmak için elinden geleni yapıyor. O gece Sancar Maruflu, Okan Yüksel, Şadan Gökovalı, Fikret Alan, Onur Şenli’yle ilgili anılarını, düşüncelerini anlattılar. Dostlarına da söz verdiler. Sevenleri Onur Şenli’yi anlattı.

Program sonunda Onur Şenli’yi alkışlarken gecenin mimarı Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’ı da yürekten alkışlıyorduk. Geçmişe şöyle dönüp bakıyorum da eskiden ne güzel birlikteliklerimiz olurdu. Onur Şenli’yi tanımama gençlik yıllarıma rastlar. Sevgili ağabeyim Okan Yüksel sayesinde tanımıştım. Bodrum meyhanesi mi, Veysel Çıkmazı mı, daha sonraları Bab-ı Ali lokantasında onlarla birlikte olmak, onları dinlemek beni mutlu ederdi. Onur Şenli’nin daha nice şiiri vardır. O şiirleri de bu şiirinden aşağı değildir. Çünkü yaşamı şiir gibi olan bir şair, güzel şiirler yazacaktır. Şimdi bile yazıyor…

Onur Şenli, şakayı, gülmeyi seven biridir. Okan Yüksel de bu nitelikteki güzel insanlara, güzel dostlara takılmadan edemez. Yıllar önce bir yerde oturuyorduk. Doktorumuz yanımızda ya, bir şey sordum. Bana merhem al, sürüp masaj yap geçer, dedi. Okan Ağabey hemen atıldı. Sakın Savaş sakın ha, onun dediğini alma, sen bilmiyorsun, sağlık bakanlığı onun aspirinden başka ilaç yazmasını yasakladı. Bu söze herkes güldü. En büyük kahkahalar da Onur Şenli’den geliyordu. Yine Okan Yüksel’den bir kısa anı. Onur Şenli eşi ünlü ses ve saz sanatçısı Kıymet Unutma ile GAP gezisine çıkmışlar. Bir tura katılmışlar. Kıymet hanım rahatsızlanmış. Onur Ağabey, çok korkmuş, heyecanlanmış, içinizde doktor var mı, doktor var mı, diye yardım beklemiş. Bunları anlatır. Hep birlikte güleriz. Onur Şenli, Okan’ın hayal gücüne hayranım, ne güzel uyduruyor, demeden de edemez. Şimdi bile nerede görse takılmadan edemez Onur Şenli’ye.

Onur Şenli, yüreği bu denli güzel, geniş, insan sevgisiyle doludur. İnsan güldüğü kadar insandır, sözünü de doğrular kahkahalarıyla. O gün saygı gecesinde, şöyle bir baktım da hepsi tanıdıktı gelenlerin. Gece bittiğinde boncuk boncuk gözyaşları yanaklarından süzülüyordu çoğumuzun yanaklarından. Nostalji deniyor ya, bazen çok gerekli insana. Hatırlıyorum da bir Avni Anıl, bir Çınar Çığ, Bahattin Ertürk ve daha niceleriyle konuşmak paylaşmak ne güzeldi.

Türk edebiyatının çınarı şair Doktor Onur Şenli’yle de tanışmak, konuşmak, paylaşmak bana göre büyük bir onurdu. Her şarkıyı dinleyişte sevecen yüzü gelir takılır belleğime. İnce bedeni, zayıf yüzü, kırçıl hatta beyaza dönmüş bıyıklarıyla, kahkahaları kulaklarımda yankılanır. Merhaba Onur Şenli, usta şair, güzel yürekli insan, “ saatlerce boşalan kadehlere şarkıları doldurmanın” keyfini senden, şiirinden öğrendik.

Sevgiyle kal..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube