Bütün gözler CHP PM’de! Hatay için karar verilecek!

ALİ YOLCU

Hatay’da CHP’nin kalesi olarak bilinen Defne, Arsuz ve Samandağ ilçelerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın önerdiği gibi ‘Halkın önüne sandık koyularak mı Başkan adayı belirlenecek yoksa tüzükte var olan diğer üç seçenekten biri mi uygulanacak?’ sorusunun bugün yanıt bulması bekleniyor.

Bugün gerçekleşmesi beklenen CHP Parti Meclisi toplantısında konunun karara bağlanmasını beklediklerini ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Haber Müdürümüz Ali Yolcu’nun konuya ilişkin sorusuna “Benim bugün itibariyle açıklama yapmam doğru olmaz. Ben CHP gibi sosyal demokrat bir partiye yakışacak en güzel yöntemi Sayın Genel Başkana sundum. Sayın Genel Başkanımız sıcak baktı. Ancak konunun Parti Meclisinde karara bağlanması gerektiğini söyledi. Bugün Parti Meclisi toplanıyor.  PM’nin aldığı her karara saygılıyız. Bugün toplantı sonrasında bir açıklama yapılması muhtemeldir. Daha sonra gerekiyorsa ben de açıklama yaparım” dedi.

Bugün için bütün gözler CHP PM toplantısına çevrildi. PM toplantısı sonrasında akşama doğru CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye genelinde 150’ye yakın Belediye Başkan adayını yanı sıra Hatay’a bağlı bu üç ilçe için aday belirleme yöntemini açıklaması bekleniyor.

SALICI NE DEMİŞTİ?

Defne, Arsuz ve Samandağ ilçelerinde her mahalleye bir sandık kurularak halkın Başkan adayını kendi seçmesi önerisine CHP Genel Başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise PM öncesinde kısa bir açıklama yapmıştı.

Salıcı katılım gösterdiği bir TV programında CHP Tüzüğünü hatırlatmış ve böyle bir yöntemin mümkün olmadığına dikkat çekerek “Partinin aday belirleme yöntemi bellidir. 3 yöntem var. Bunlar Önseçim, Aday Yoklaması veya Merkez Yoklamasıdır. Bunlardan biri uygulanır. Örgütlerimizin önerileri de elbette çok önemli olacak. Bir il de veya ilçede diyelim ki 3 aday varsa bu adaylardan hangisi ile daha çok oy alırsak onunla birlikte yürüyeceğiz. Burada il veya ilçe yönetiminin önemi ortaya çıkıyor. 3 adayı bir araya getirecek ve aday dışında kalan diğer iki ismi ikna yoluyla birleştirecek. Birlikte çalışacaklar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube