Çalışkan: Suriye politikasında tutarsızlık var!

ALİ ATASOY

SP Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan Gazetemiz Yazarı Ali Yolcu’nun hazırlayıp sunduğu Demokrasi Bulvarında konuştu.

HRT de gerçekleştirilen programda Hükümetin Suriye politikasını bir kez daha eleştiren ve yaşanan tutarsızlıkları gözler önüne seren Çalışkan ‘Esad ile dost olup tatil yaptığımız günlere mi sevinelim, yoksa düşman olduğumuz günlere mi? Rejime karşı tüm muhalifleri desteklediğimize mi sevinelim, yoksa terörle mücadele ediyoruz diyerek o gün desteklediklerimizle bugün savaştığımıza mı?’ diyerek dış politika alanında yaşanan sorunlara dikkat çekti..

Gazeteci Yolcu’nun sorularını yanıtlayan  “Suriye’de sınır hattındaki mayınları temizlediğimize mi sevinelim, yoksa 800 km boyunca duvar yaptığımıza mı? Bugünkü sınır hattına 2 metre yüksekliğinde beton duvarlar örüldü. Yine dün mültecileri bağrımıza basıyoruz, Ensar-Muhacir kardeşliği diye sınırı açıp insanları ülkemize kabul ettiğimiz güne mi sevinelim, yoksa Avrupa’ya karşı bunları şantaj malzemesi olarak kullanıp ‘sınırları açarız bunları göndeririz’ diye bu insanları istismar ettiğimize mi sevinmeliyiz? Esad ile dost olup tatil yaptığımız günlere mi sevinelim, yoksa düşman olduğumuz günlere mi? Rejime karşı tüm muhalifleri desteklediğimize mi sevinelim, yoksa terörle mücadele ediyoruz diyerek o gün desteklediklerimizle bugün savaştığımıza mı? Dün,  PYD lideri Salih Müslim ülkemizde kırmızı halılarla karşılanırken mi doğruydu, yoksa bugün terör lideri diyerek İnterpol’le, kırmızı bültenle arandığında mı doğru yapmış oluyoruz? Biz ABD ile ortak devriye yaptığımızda mı doğru yapmış oluyoruz, yoksa Rusya ile devriye attığımız da mı? Hangisinde acaba doğru yaptık? Ya da hangisinde kandırıldınız? Netice itibarıyla şunu söyleyebiliriz, ‘En kötü barış, en iyi savaştan iyidir’ ne pahasına olursa olsun en acil şekilde kanın durdurulması gerekiyor” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube