Çardak: CHP istese de tek başına İş Bankası’nda siyasi karar alamaz!

VEYSEL SAVAŞ

Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, CHP’nin İş Bankası’ndaki rolünün, Atatürk’ün vasiyetinin yerine getirilip getirilmediğini denetlemekten ibaret olduğuna dikkati çekti.

Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye İş Bankası’ndaki hisselerini kendi partisine bırakmış olmasını tartışıldığını söyledi.

Anayasanın 69. maddesine göre, siyasi partilerin, ticari faaliyetlere girişemeyeceklerini belirten Çardak, şöyle devam etti:

“Siyasi partilerin gelir ve giderlerinin amaçlarına uygun olması gereklidir. Siyasi partilerin gelir ve giderleri Anayasa Mahkemesi’nin denetimine tabidir. Anayasa Mahkemesi’nin bu denetim sonunda vereceği kararlar kesindir. Ve Anayasa Mahkemesi’nin, bugüne kadar CHP’nin ticari faaliyetlere giriştiğine dair herhangi bir tespiti yoktur. Türkiye İş bankası, Türkiye’de bireysel ve ticari bankacılık hizmeti sunan en büyük özel bankadır. 1924’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yönergesiyle kurulan İş Bankası, Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankasıdır.

Şöyle ki; Türkiye İş Bankası’nın % 28.09 hissesi, bu bankanın kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait olup, bu hisseleri Atatürk adına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) temsil etmektedir. CHP, bu hisselerden ‘temettü’ alamıyor. Bu hisselerin ‘temettü’ gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bağışlanıyor. Yani CHP, İş Bankası’ndan 1 kuruş dahi gelir alamıyor. CHP, yönetim kuruluna 4 üye atamak dışında hisseler üzerinde herhangi bir mali tasarrufta bulunamıyor.  CHP’nin İş Bankası’ndaki rolü, Atatürk’ün vasiyetinin yerine getirilip getirilmediğini denetlemekten ibarettir.  İş Bankası’nın % 40.12 hissesi de,  banka çalışanlarına ait olan Munzam Sandık Vakfı’na aittir. Ülkemizde ve dünyada bu büyüklükte, çalışanlarının ortak olduğu başka bir kuruluş yoktur. Banka hisselerinin % 31.79’u da halka açık hisselerdir.  İş Bankası’nın Yönetim Kurulu 11 kişiden oluşmaktadır. 7 üye,  bankanın kendi içinde bankanın çalışanlarındandır.  4 üye de CHP’li temsilcilerdir. İş Bankası’nda kararlar 6 üyenin oyuyla kabul görmektedir. Dolayısıyla da CHP’li üyeler isteseler de tek başlarına İş Bankası’nda siyasi karar alamazlar ve banka buna müsaade etmez. Diğer bir deyişle İş Bankası’nın patronu yoktur, değişebilen profesyonel genel müdürleri vardır. İş Bankası, tüm çeklerinde ‘Atatürk’ logosunu kullanan tek bankadır. Belirtmekte fayda var:  Türkiye İş Bankası’nın bugünkü piyasa değeri 25.700.569.000 Türk Lirası’dır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube