Çardak: Cumhuriyet herkese lazımdır!

GÜLŞAH DÖNMEZ

Gümrük Müşaviri/Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, ‘Bir gün değil, bir ömür Cumhuriyet’ açıklamasını yaptı.

Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Atatürk’ün, çağdaşlık yolundu durmadan çalıştığını söyledi.

Kılık Kıyafet Devriminin de onlardan biri olduğuna dikkati çeken Çardak, şöyle devam etti:

“Taktığı şapkayla yeni bir dönem başlattı. Cumhuriyet, kadınları toplumda hak ettiği yere taşıdı. Medeni Kanun ile seçme ve seçilme hakkı ilk kez Türk kadınına verildi. Cumhuriyet’le birlikte Türkiye’nin çehresi değişti. Ulu Önder’in olağanüstü devrimleri ve başarısı tüm dünyayı hayran bıraktı.

Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyet, 1925’te bayram oldu. Cumhuriyet ve Atatürk sevdası her geçen gün arttı.

Ulu Önder Atatürk ile birlikte Türk ulusunun kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. yıldönümü de tüm yurtta heyecan ve coşkuyla kutlandı. Atatürk sevdalıları tarafından, en başta başkent Ankara olmak üzere,  tüm yurtta heyecan ve coşkuyla kutlanan Cumhuriyet fazilettir. 29 Ekim’de açılışı yapılan İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin bulunduğu alanda Devlet protokolü ile kutlanan Cumhuriyet ise, ganimettir.

CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR

Cumhuriyet demek; umudunu yitirmeden mutlulukla huzur ve barış içinde uygar bir toplum olarak renk, ırk, inanç, cinsiyet ayrımı yapmadan, yasaksız, demokratik hukuk devletinde eşit halklar olarak Türkiye’de birlikte yaşamak demektir.

Dolayısıyla da Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet; barışa, özgürlüğe, eşitliğe, adalete ve evrensel değerlere giden yolun ana kapısıdır.

Çünkü Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, karakteri ulusal bağımsızlık ve halk egemenliği; rehberi akıl ve bilim; hedefi uygarlık olan, soysuz zorbalar ve köle ruhlu yandaş ve yardakçılar dışındaki herkese lazımdır. Çünkü Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’ten geriye dönüş esaret ve zillettir.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube