Çardak: Evlenmeler azalıyor, boşanmalar artıyor!

GÜLŞAH DÖNMEZ
Gümrük Müşaviri, Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, son dönemde evlenmelerin azaldığını, boşanma sayısında ise artış yaşandığını söyledi.
Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, evliliğin, iki kişinin aile kurmak üzere kanunların uygun gördüğü şekilde, ruhen ve bedenen bir ömür boyu sürecek şekilde bir araya gelmesi olduğuna dikkati çekti.
Mutlu ve sorunsuz evliliğin, bu kuruma adımını atmış çiftler için en önemli tercih olduğunun altını çizen Çardak, şöyle devam etti:
“Ancak ister evlilik olsun ister beraberlik, başarılı bir ilişki göründüğü kadar kolay değildir. Her evlilikte ve ilişkide sorunlar olur. Sorunsuz ilişki olmaz. Kadın- erkek ilişkisi karmaşık bir yapıya ve hassas dengelere dayalıdır.
Aslında insan doğuştan yarım ve yalnızdır. Evlilik ise kayıp olan yarısını bulma arayışıdır. Diğer bir deyişle evlilik, bütünleşmek ve bütünlenmektir. Evlilik, diyalogda çiftleşmektir. Bu kurumun amacı bütünleşme arzusudur. Evlilik kurumu, kişilerin kendini güvende hissetmek amacıyla oluşturduğu bir olgudur.
Evlilikle birlikte sevgiliyken yaptıkları davranımlardan uzak duran çiftler, zaman içerisinde hayatın onlara sunduğu monotonluğu yaşar ve sevgilerini, paylaşımlarını sorgulamaya başlarlar. Evlilik, uzaktan bakıldığında anlaşılmayan, içeriden bakıldığında anlatılamayan bir durum olsa da evliliğin ne olduğunu bilmek, detaylarını keşfetmek, sırlarını çözmek; evlenecek olan çiftler için yol gösterici, evliler içinse cevapsız kalmış soruların aydınlatılması bakımından bir fırsattır.
EVLENEN ÇİFT SAYISI AZALIYOR
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 2017 yılı evlenme ve boşanma istatistiklerine göre; geçen yıl evlenen çiftlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 4,2 azalarak, 569 bin 459’a gerilemiştir. Evlenme hızı binde 7,09 olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, boşanma sayısı bir önceki yıla göre yüzde 1,8 artarak, 128 bin 411’e yükselmiştir. Boşanma hızı binde 1,6 olmuştur.
Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görülmüştür. Son yıllarda, Türkiye’de boşanmalar hızla artıyor! Elbette boşanmanın sebepleri çok çeşitlidir. Denizde kum, boşanmada sebep çoktur. Ancak boşanmaların en büyük sebebi şiddetli geçimsizlik ve mutsuzluktur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube