Çardak: Gümrük Müşavirleri ‘değişim’ istiyor!

ÖZKAN BAKKAYLI

Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, “Gümrükleme sektöründe değişim hareketi” yaşandığını söyledi.

Çardak, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Gümrük Müşavirliği Mesleğinin 110 yaşına bastığını anımsatarak, meslek mensuplarının 1909 yılından bu yana, dolaylı temsilci sıfatı ile iş sahiplerinin her türlü gümrük işlemini takip ederek sonuçlandırdığını belirtti.

Gümrük Müşavirliği Mesleğinin yaşlandıkça itibarını yok olduğunu savunan Çardak, şöyle devam etti:

“Gümrük Müşavirinin işçi statüsüne, gümrük müşavir yardımcılarının ise etkisiz hale getirildiği bu süreçte, Gümrük Müşavirliği Mesleği tüm kazanımlarını birer birer kaybediyor.

Ortağı olmadığı kârın sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan ve bu mesleğin üretim gücünün, bilginin sahipleri olan Gümrük Müşavirleri, geleceğinden umutsuz, yarına kaygıyla bakıyor. Meslek mensupları ağır hukuki, idari ve mali sorumluluk altında eziliyor. Dernek yönetimleri, meslek mensuplarının hak ve menfaatlerini koruyamıyor. Bu yüzden de, mesleğin kronikleşmiş sorunlarına çare bulunamıyor. Gümrüklü sahada, ofiste stresle, baskıyla, uzun mesai saatleri altında ve zor şartlarda çalışan Gümrük Müşavirlerinin, mesleğin geleceği ile ilgili kaygısı var.

Aslında vatanına, gümrük mevzuatına ve bayrağına bağlı Gümrük Müşavirleri ‘değişim’ istiyor ve ‘meslek odası’ için mücadele ediyor. İşine gücüne giden ve gücünü bilgiden ve emekten alan gümrük müşaviri ve yardımcıları ‘Değişim Hareketi’ni İstanbul’dan başlattılar bile. Meslekte değişim hareketi, gümrükleme sektöründe dalga dalga yayılıyor. Çünkü Gümrük Müşavirleri; müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak maksadı ile “Gümrük Müşavirleri Odası” çatısı altında örgütlenerek, mesleki faaliyetini sürdürmek istiyor.

Kısacası, Gümrük Müşavirliği Mesleğinin artık yeni bir anlayışa ihtiyacı var; Gümrük İdaresine bağımlı köle olarak çalışmak istemiyor; bağımsızlık ve onur mücadelesi veriyor,   kurulacak ‘oda’ çatısı altında görevini yürütmek istiyor.”

Bunları da okuyabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook
Twitter
YouTube